Home » Ostatní » Rosení oken v zimě lze předejít
window 1703263967

Rosení oken v zimě lze předejít

Orosená okna v zimě. Stav, kterému se snaží každý člověk předejít. Nejenom, že máte vodu na parapetech, ale může docházet ke vzniku nežádoucí plísně kolem oken. Jestliže se s něčím takovým každoročně potýkáte, prozradíme vám, jak tento neduh eliminovat. Ostatně, na problematiku orosených oken se zaměříme komplexně.

Příčina orosených oken

Nejprve se pojďme vrhnout na příčinu. Měli byste vědět, co všechno vlastně způsobuje rosení oken. To je totiž zásadně ovlivňováno tím, co v konkrétní místnosti děláte. Například v koupelně může být příčinou sprchování. V kuchyni to bude naopak vaření.

Podobných příkladů je jistě bezpočet. Jmenovat můžeme zalévání květin na oknech, nevhodně situované topení, provozování akvárií, dýchání, což dokazuje například rosení oken v ložnici. Čím více lidí žije v domácnosti, tím bude rosení větší.

Jak předejít rosení oken?

Z výše uvedených řádků určitě správně tušíte, že hlavní příčinou orosených oken v domácnosti je zvýšená vlhkost. Měli byste proto dbát na její procentuální zastoupení. Vlhkost se má pohybovat kolem 40 % až 60 %, v závislosti na tom, zda je léto nebo zima. V ideálním případě si tedy kupte vlhkoměr a při vyšší vlhkosti se pusťte do toho nejsnazšího, větrejte.

Ano, pravidelné větrání je pravděpodobně jednou z možností, jak předejít rosení oken. Stačí, když budete větrat krátce, ale často. Takový zvyk vám přijde vhod hlavně v zimním období, kdy vám okny nebude zbytečně utíkat teplo ven. Kupte si tedy vlhkoměr, přilepte ho na okno a v okamžiku, kdy bude ukazovat příliš vysoké hodnoty, jednoduše vyvětrejte. Přesně tak málo stačí k tomu, aby se vám okna příliš nerosila. Vy si tímto krokem zároveň vytvoříte příjemné, a hlavně zdravé životní prostředí v domě nebo bytě. Nakonec ještě doplníme, že vysráženou vodu na okně je vhodné při zpozorování otřít, aby nikam neotékala nevznikala zbytečně plíseň.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kopírování článků nebo dalších částí tohoto webu je bez souhlasu redakce zakázáno.