Home » Zahrada » Jaký zahradní nábytek vybírat a jak o něj pečovat

Jaký zahradní nábytek vybírat a jak o něj pečovat

Evropa leží v mírném podnebném pásu, což nám dopřává poměrně příjemné klima po celý rok, ale i přes léto musíme počítat s občasným deštěm, nebo přeháňkami. Přitom investujeme nemalé částky do zahradního nábytku chceme, aby nám co nejdéle sloužil. Z těchto důvodů Vám přinášíme několik rad, jaký nábytek na Vaši terasu a zahradu kupovat a jak o něj pečovat tak, aby Vám sloužil co nejdéle.

Kupte voděodolný nábytek

Nejjednodušším způsobem, jak dosáhnout dlouhé životnosti Vašeho zahradního nábytku je koupit nábytek, který je přirozeně vodotěsný a snadno odolává i jiným rozmarům počasí. Jedním z nejlepších materiálů je polyratan vyrobený z pryskyřice nebo plastu, nikoliv z původního přírodního ratanu. Tento ratanový nábytek z umělého ratanu se zprvu rozšířil převážně v hotelech, které potřebovaly stylový nábytek, který vydrží pravidelné užívání i ve venkovních prostorech. Ale následně se nábytek z umělého ratanu dostal i do domácností a dne je asi nejoblíbenější volbou. Většina tohoto nábytku je vyrobena z kovového rámu a pletiva z umělého ratanu, které je tkané tak, aby napodobilo právě vzhled skutečného ratanového nábytku z pravého přírodního ratanu, který je sice atraktivní, ale není přirozeně vodotěsný.

Druhá, velmi kvalitní možnost je teakové dřevo, které má velkou tvrdost a je z velké části na bázi oleje, což z něj dělá materiál velmi odolný vůči vodě, ale i jiným povětrnostním vlivům.

zahradni-nabytek

Dopřejte zahradnímu nábytku údržbu

V případě, že trváte na přírodních materiálech, je nutné Váš zahradní nábytek udržovat v kondici o něco častěji. Nábytek z přírodního ratanu je vhodné jednou za dva roky opatřit dvěmi až třemi vrstvami laku, který zachová jeho přirozenou barvu, ale ochrání jej před deštěm. Doporučujeme zakoupit speciální lak pro tyto účely určený. Jen o něco méně efektivní je týkový olej, který neochrání před nasáknutím vody při silném dešti, ale bude držet vlhkost mimo, a navíc udržuje pevné vazby mezi ratanovými vlákny.

Další možností jsou hydroizolační spreje, které také dokážou prodloužit životnost zahradního nábytku a navíc mu dodají jiskru. Tyto spreje vytvoří na povrchu dřeva tenký film mezi materiálem a vlhkostí. Po nástřiku spreje nechte tenký film několik minut zaschnout a poté jen lehce přetřete jemným hadříkem.

1 komentář

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kopírování článků nebo dalších částí tohoto webu je bez souhlasu redakce zakázáno.