Home » Byt » Plastová nebo dřevěné okna?

Plastová nebo dřevěné okna?

Bydlíte ve starém bytovém domě a stojíte před důležitým rozhodnutím, jaký typ nového okna zvolit? Někteří sousedi dali přednost dřevu, jiní zase plastu a vy nevíte, která z variant pro vás bude přínosnější? Potom se začtěte do následujících řádků, prostřednictvím nichž vám toto dilema pomůžeme rozřešit.

Vycházejme z toho, že dekor vašich nových oken je do jisté míry limitován určitým nařízením bytového domu. Ať už vsadíte na plast či dřevo, vždy máte možnost volby z nejrůznějších odstínů. Mnohem zásadnější jsou však technické parametry, kde lze docílit značných rozdílů.

V čem vynikají plastová okna?

plastova_oknaMezi největší klady patří bezpochyby snadná údržba, u níž můžete zapomenout na jakékoliv pravidelné natírání. Ke všemu vám stačí jen hadr a voda.

Plast se pyšní vysokou tepelnou a hlukovou izolací. Dokonalou těsnost je však nutné kompenzovat pravidelnějším větráním.

Plastová okna jsou i cenově přijatelnější, nežli dřevo, a to o cca 30 %. Navíc k nim pořídíte velkou spoustu doplňků, brzdových křídel, polohovatelných klik, apod.

Proč si zakoupit dřevěná okna?

Dřevo je přírodním materiálem. Kdo tedy volí ekologickou šetrnost, bude tento výběr pravděpodobně jasný.

Vsázíte-li na vyšší tepelnou izolaci, je dřevěný rám oproti plastovému daleko užší, stejně, jako profil samotného okna. V tomto směru povětšinou nechybí okapničky, systém mikroventilace a jiné.

Ve prospěch dřevěného okna hovoří dlouhá životnost, jež při pravidelné údržbě přesahuje hranici 100 let. Dřevo z pohledu svých vlastností není degradováno časem, silným slunečním svitem ani zhoršenými povětrnostními podmínkami.

Dřevo nebo plast?

Při výměně oken v bytové jednotce je ideální sepsat požadavky, které vyžadujete a porovnat je s výhodami obou řešení. Ve všech ohledech čekejte příjemnou úsporu z hlediska menších energetických výdajů.

Obrázek převzat z webu www.freedigitalphotos.net (autor: Sira Anamwong).

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kopírování článků nebo dalších částí tohoto webu je bez souhlasu redakce zakázáno.