Home » Dům » Dřevostavba vs. zděný dům – co si vybrat?
wooden building 1601728027

Dřevostavba vs. zděný dům – co si vybrat?

Vlastní bydlení v podobě rodinného domu je pro mnohé z nás investicí na celý život. Proto k takovému kroku většina lidí přistupuje s maximální zodpovědností a rozvanou. A právě už na samotném prvopočátku je třeba provést poměrně zásadní rozhodnutí. Nemáme teď na mysli to, jaké disponuje bude konkrétní stavba mít. Zásadní je to, z jakého materiálu bude vlastně vytvořena. Proti sobě stojí dřevostavba vs. zděný dům. My vám nyní přinášíme porovnání těch nejzásadnější výhody a nevýhodou obou variant.

Dřevostavba a její výhody a nevýhody

Pokud se rozhodnete pro dřevostavbu z panelového nebo skeletového systému, určitě se nastěhujete do ekologického domu. To se sebou přináší lepší izolační vlastnosti, menší náročnost na vytápění a zároveň vyšší podlahovou plochu díky absenci tlustých cihel. Zmínit lze ještě suchý a rychlejší typ výstavby, nižší objemovou hmotnost a mnohdy i menší cenu.

wooden building 1601728027

Naopak zde jsou kladeny vyšší nároky na požární bezpečnost a musíte počítat i s menší odolností proti nejrůznějším povětrnostním podmínkám a třeba i škůdcům. U dřevostavby je zásadní také maximální přesnost při realizace každé části stavby.

Zděný dům a jeho výhody a nevýhody

Mezi největší klady zděného domu patří bezpochyby tradice v rámci kompletní výstavby. Léty ověřené postupy jsou zkrátka k nezaplacení. Stavba z cihel má navíc odpovídající akustické vlastnosti a není třeba cokoliv příliš dotvarovat.

Na druhou stranu však počítejte s tím, že cena za výstavbu může být vyšší. Nákladnější jsou i přesuny spousty materiálu, pokud neprovedete vhodné izolace, může se vám prodražit spotřeba energií a čeká vás i více mokrých procesů a technologických přestávek. Ve zděném době jsou také delší procesy akumulace tepla.

Každý z těchto variant má zkrátka své pro a proti a je pouze na vás samotných, čemu v tomto směru dáte přednost a co pro vás bude příjemnější.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kopírování článků nebo dalších částí tohoto webu je bez souhlasu redakce zakázáno.