Home » Dům » Stavíte dům? Pochlubte se znalostí stavařského slovníku!
geotextilie

Stavíte dům? Pochlubte se znalostí stavařského slovníku!

Postav dům, zasaď strom … a dál to určitě znáte. Jenže začít v současné době hned tou první položkou není zrovna jednoduché. Chce to napřed projekt, pak pořádné základy, dobře naplánovat hydroizolaci, hrubou stavbu, vyřešit zateplení, střešní konstrukci. Většina z nás ale nemá architektonické nebo stavební vzdělání, takže je nejlepší řešení předat práci firmě. Na druhou stranu, možná byste přece jen chtěli mít trochu kontrolu a přehled, o čem stavaři mluví. Nemusíte kvůli tomu podávat přihlášku na vysokou. Připravili jsme pro vás seznam materiálů, se kterými se můžete při stavbě domu setkat. Stačí pár minut a hned budete mít jasněji!

Geotextilie – tkanina s širokou škálou využití

Pokud máte zahradu, pravděpodobně jste se s geotextiliemi již setkali. Používají se totiž jako substrát pod mulč, kačírek nebo štěrk a na zeleninové záhony proti růstu plevele. V podstatě izolují půdu od okolního prostředí. Také ve stavebnictví se geotextilie používají především k ochraně a oddělení materiálů různých vlastností.

Geotextilie vhodné pro stavby nejčastěji seženete v bílé a šedé barvě a v gramážích od 150 do 1000 g/m2.

O těch nejlehčích nejspíš uslyšíte v souvislosti s hydroizolací. Používají se k ochraně drenážních trubek nebo také jako mezivrstva k nopové fólii. To je plastová fólie s vylisovanými nopky. Nejčastěji ji najdete kolem domu, kde plní funkci oddělení půdy a stěny, aby nedocházelo k prosakování vlhkosti. Kombinaci geotextilie a nopové fólie najdete i v systémech zelených střech.

Poslední zde zmíněnou metodou je použití geotextilií odolných proti poškození ke stabilizaci štěrkových cest nebo jako podklad pro dlažbu. Geotextilie zabraňují nežádoucím stopám po pneumatikách a růstu trávy.

Zatravňovací dlaždice – pro cesty, které se nerozjezdí

Při stavbě domu je potřeba těžká technika a také vám na pozemku nejspíš budou parkovat nákladní auta se stavebním materiálem. Určitě nechcete, aby se vám pozemek po dešti změnil v “tankodrom“ nebo “bažinu“. Dejte na naši radu a navrhněte použití zatravňovacích dlaždic, které půdu dostatečně zpevní. I když na jejich zarůstání trávou si asi chvíli počkáte. Pokud chcete vymezit prostor, kde je možné parkovat, dejte na dlaždice navíc ještě speciální bílé parkovací značky.

Bezpečnost na prvním místě

Během stavebních a renovačních projektů myslete na bezpečnost vymezením oblastí, které vyžadují pozornost, a také na ochranné pomůcky pro pracovníky. Pro běžné ohraničení pozemku vám bude stačit méně nápadné zelené pletivo. Pokud potřebujete výraznější upozornění, použijte oranžové ploty s většími oky. Oranžová barva, viditelná z dálky, nezvané návštěvníky upozorní, že vstup na stavbu je nebezpečný. Veškeré zmíněné materiály na stavbu a rekonstrukci zakoupíte v e-shopu firmy Agrotex. Pokud potřebujete poradit, ozvěte se jim!

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kopírování článků nebo dalších částí tohoto webu je bez souhlasu redakce zakázáno.