Filtrace vody je důležitější, než si myslíte! Jaké otázky byste si při jejím výběru měli položit
Proč filtrování naší pitné vody v mnohých případech spíše podceňujeme? Je nám jedno, co do sebe lijeme nebo spoléháme na kvalitu vody, která nám teče z kohoutku? Jaké zařízení je pro úpravu vody vhodné a čemu se raději vyhnout?
Opravdu chcete pít vodu s tolika pro tělo nevhodnými příměsemi?
Dnešní hektická doba je plná nejistot. Nikdy nevíte, kdy se do vody, kterou odebíráte, dostanou látky, které v ní nemají co dělat. Máte opravdu jistotu, že v úpravně vody zareagují včas a vy nebudete konzumovat vodu se zbytky hnojiva nebo pesticidů po ekologické havárii jako se již několikrát stalo? Možná namítnete, že k havárii dojde s tak malou pravděpodobností, že to nemá smysl řešit. To jistě. Ale i v běžném režimu obsahuje pitná voda širokou škálu nežádoucích látek, jejichž koncentrace je sice hlídána, nikdy ale nebude úplně nulová. Jde především o těžké kovy, vodní kámen nebo zbytky po dezinfekci vody, mezi nimiž je nejznámější především chlór.
Kterému typu filtru dáte přednost?
V současné době existuje nepřeberné množství technologií sloužících pro filtraci vody. K nejjednodušším z nich patří filtrační konvice, filtry na kohoutek nebo rozsáhlé systémy pro domácí filtraci vody. Vodní filtry obsahují již z výroby i některé domácí spotřebiče, především kávovary a lednice. Mnoho jejich majitelů však zapomíná na to, že pro správnou funkci filtrace je potřeba v pravidelných intervalech měnit filtrační patronu, která je pro správnou funkci celého systému klíčová. V případě filtračních konvic se doporučený interval výměny pohybuje okolo 1 měsíce, filtry na kohoutek zvládnou pracovat s jednou náplní i celý rok. Interval výměny filtru také závisí na tvrdosti vaší vody, kterou můžete odhadnout například podle množství usazenin, které pravidelně odstraňujete z vaší varné konvice. A právě otázka frekvence výměny filtračních náplní je jednou z těch, které byste si při pořizování vodního filtračního systému měli položit.
Na co byste se měli při pořizování filtru na vodu ptát?
Asi nejdůležitější věc, kterou je potřeba dopředu promyslet, je jakou vodu chcete filtrovat. Bude vám stačit filtrování pitné vody v kuchyni? Nebo byste raději zbavili nežádoucích příměsí vodu v celém domě? Jak je známo, některé látky z vody se do těla dostanou jejím stykem s pokožkou v průběhu sprchování. Před rozhodnutím o typu filtračního systému byste také měli mít jasnou představu o tom, co všechno chcete z vody odstranit. Máte k dispozici rozbor vaší vody? Jste schopni odstranění nežádoucích látek dokladovat dalším měřením? Udělejte to. Jedině tak budete mít jistotu, že jste se rozhodli správně.