Home » Zahrada » Co byste měli vědět o koupacím jezírku ještě předtím, než se pustíte do jeho stavby?
krasne koupaci jezirko

Co byste měli vědět o koupacím jezírku ještě předtím, než se pustíte do jeho stavby?

Koupací jezírko patří k dominantám každé zahrady. Podobně jako bazén je určeno pro plavání, potápění a zábavu u vody. Abyste si mohli užívat jezírko celé léto, je potřeba zajistit, aby voda v něm byla čistá, bez řas a neobsahovala zákal, který by podporoval růst řas a rozmnožení nežádoucích živočichů uvnitř jezírka. Abyste si zajistili správnou funkci jezírka, je potřeba věnovat pozornost některým vlastnostem jezírka již při jeho návrhu.

Co je důležité promyslet před stavbou koupacího jezírka?

V první řadě se zamyslete nad správným tvarem, proporcemi a hloubkou jednotlivých zón koupacího jezírka. To je důležité pro celkový vzhled jezírka i pro funkci jednotlivých zón. Vyberte si také vhodný způsob izolace dna. Zvolit můžete vyhloubenou jámu pokrytou jezírkovou fólii. Pak ale musíte počítat s tím, že vás čas od času čeká oprava jezírkové fólie. Další možností je zvolit pro výplň koupacího jezírka beton. Tenká vrstva zajistí nepropustnost vody, a zároveň díky ní bude mít jezírko pevný tvar. Některá menší spíše okrasná jezírka umožňují položení předem vyrobeného plastového korpusu. To ale není případ koupacích jezírek. Pokud se nebudete snažit zajistit v jezírku samočistící funkci, je důležité dobře zvolit filtrační systém. Ten je důležitý pro udržení čisté vody bez nečistot.

Několik příjemných drobností

Dekorace a osvětlení, které do jezírka přidáte, budou mít vliv na to, jak se v něm budete cítit. Tyto prvky lze přidávat průběžně, a rozhodně na nich nevisí funkce jezírka. Měly by ale být plánovány od začátku. Rozmyslete si také, jak a čím jezírko obložíte. Od toho se bude odvíjet vzhled a dojem z vašeho koupacího jezírka. Hloubka a tvar dna jezírka zase určí, jak dobře bude jezírko fungovat a jak snadno se bude čistit. To se sice zpočátku nezdá jako důležité, ale věřte tomu, že postupem času budete rádi za jakékoliv vylepšení, které vám údržbu jezírka zjednoduší.

Kam s ním?

Místo pro vaše koupací jezírko vybírejte důkladně. Těžko ho totiž později budete měnit. Prostor pro koupací jezírko by neměl být trvale zastíněn, ani by neměl být celý den na plném slunci. Ideální je, pokud na něj slunce svítí přibližně 6 hodin denně.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kopírování článků nebo dalších částí tohoto webu je bez souhlasu redakce zakázáno.