Home » Ostatní » Kdy může hrozit renovace parket?
renovujeme a olejujeme parketove podlahy

Kdy může hrozit renovace parket?

Zmíněné operaci je samozřejmě ideální předejít. Jenže ne každý se o dřevěné parkety umí starat a ne každý tak činí pravidelně. Takže si nejdříve řekneme, jak na to. Pravdou ale je, že i při čištění a údržbě může občasná renovace parket podlahu trochu prosvětlit a vám ušetřit čas a námahu.

Dřevo má klíčovou vlastnost – přijímá velmi snadno vlhkost a teplotu z okolí. Pokud jsou obě hodnoty v nešikovné výši, může dřevo nabobtnat a zkřivit se, nebo naopak smrsknout a jinak deformovat. Zkrátka a dobře ani jeden extrém není žádoucí a slouží jako vstupenka k potřebě renovace parket Praha. Ideální míra vlhkosti je nějakých 45 – 65 %, ideální teplota pro dřevěné parkety pak 15-25 °C.

Renovace parket

Parkety jsou něco jako podlahová klasika. Ať jde o lakované nebo voskované, pro původní vzhled je třeba jim věnovat určitou pozornost. Pravidelné čištění je snad samozřejmost, občasná renovace parket Praha pak může vzhled ještě více oživit.

Dřevěné parkety stejně jako nábytek dobře přijímají vlhkost a teplotu okolí. Tím může dojít k jejich nabobtnání a například u buku dochází i k zešednutí povrchu. Naopak vyschnutí dřeva způsobí smrštění, rozeschnutí a další deformace. Ideální rozmezí teploty je pro parkety 15-25 °C a míra vlhkosti v místnosti pak 45-65 %.

Jak na pravidelné čistění

Pravidelnost je základ. A ještě větší základ – pokud se chcete vyhnout renovaci parket Praha – je nešpinit parkety ničím zvenku. Přezouvejte se, jakoukoli obuv důkladně osušte a očistěte. Nejhorší je písek, bláto, sníh a cokoli podobného.

Parkety jsou velmi citlivé na delší kontakt s tekutinou, nota bene nějakou agresivní. Způsobuje skvrny a narušuje lakovaný či voskovaný povrch. Pokud je narušen, pouští vlhkost přímo na dřevo a pak se renovaci parket zřejmě nevyhnete. Možnému poškrábání se lze vyhnout také plstěnými chrániči nožek nábytku. Kolečkové židle je mohou mít z měkčeného materiálu, který nevadí.

Ty voskované

Voskový olej by měl zabírat jen 1% čistící vody. Ostatně poradí vám etiketa konkrétního přípravku. Přes noc nechce parkety v klidu vyschnout a nechoďte na ně. Směs vosku a vody obnoví jejich povrch a chrání před možnými škrábanci.

Na skvrny vám tady pomůže trocha teplé nebo vlažné vody, při zaschlých skvrnách stač přidat trochu vosku nebo lihu a nakonec přejet čistou vodou. Nejtěžší případy vybruste smirkovým papírem, ale pozor na porušení povrchu, aby nebyla opět potřeba rovnou renovace parket Praha. Pak už jen trochu vosku na udržení.

Parkety lakované

Vytírejte hadrem či mopem namořeným ve vodě či šetrném prostředku – vyhněte se agresivním čističům a vždy pečlivě ždímejte. Použijte leštěnku, krom lesku dřevo i chrání. Existují i matné leštěnky – můžete použít leštičku.

Skvrny odstraňte vlhkým hadříkem, pokud vytrvají, přijdete trošku mýdla, na opravdu odolné pak lihu nebo benzinu spolu s vodou, nikoli čistý. Když se někde přilepí žvýkačka, zchlaďte ji pečlivě ledem v igelitu a pak opatrně oškrabte.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kopírování článků nebo dalších částí tohoto webu je bez souhlasu redakce zakázáno.