Pozemek ve svahu – výzva pro zahradníka?
Víte, že pozemky ve svazích je třeba orat po vrstevnici, aby se erozí neodnášela úrodná půda pryč? Zatímco zemědělci moc jiných možností nemají, na vlastní zahradě si můžete vyzkoušet i jiné varianty ochrany půdy, třeba tvorbu teras, skalky, protierozní sítě a zvolit pak to, co vám bude vyhovovat nejvíce.
Terasy zvětší plochu pro záhonky i odpočinek
Svažité pozemky rozdělené terasami na menší celky používali už staří Babylóňané. V Evropě se hodně objevují od 18. století, díky tzv. anglickému krajinářskému stylu. Tehdejší zahrady se schválně navrhovaly tak, aby napodobily přírodní prostředí a zapadly do okolní krajiny. A právě z tohoto přístupu si můžete vzít inspiraci i pro váš pozemek.
Zahrada ve svahu je už sama o sobě náročnější na údržbu. Můžete to brát pozitivně, chození nahoru a dolů vám rozhodně zlepší fyzičku, ale na druhou stranu by péče o zahradu měla být i relax. Když budete uvažovat o tom, jaké změny ve svahu uděláte, snažte se vyvážit velikost plochy, kde budete něco pěstovat, a plochy, kde si postavíte lehátko a užijete zasloužený relax.
Jak terasy realizovat?
Když budete srovnávat půdu a budovat terasy, nezapomeňte na správný sklon. Neměly by být úplně rovné jak podle vodováhy, ale lehce nakloněné směrem proti sklonu svahu. Jedině tak se v nich udrží voda a neodteče zase pryč.
Výška teras závisí čistě na vás, stejně tak jejich ohraničení. Může to být vyšší betonová zídka, ale i navršené kameny (ty je pak lepší zafixovat drátěnou sítí).
Haťování – návrat k přirozenosti
Komu se nelíbí zahrada s betonovými nebo kamennými prvky a je zastáncem metod inspirovaných přírodou, může vyzkoušet tzv. haťování. Při něm se vytváří drobné terásky ohraničené prkny nebo nízkým plotem z propleteného proutí.
Poté zvolíte, jaký typ vegetace bude na teráskách růst. Ideálně by to měly být keře a půdopokryvné rostliny, které zajistí, že se vám bude ve svahu držet dostatek vlhkosti. Minimálně ze začátku je ale bude potřeba obložit mulčovací kůrou, která pomůže proti vysychání. Na její instalaci zvolte jako podklad černou mulčovací agrotextilii nebo speciální protierozní geotextilii.
Můžete si vybrat ze dvou typů – jutová geotextilie je vhodná na sušší svahy a rozpadne se už za 2 roky, zatímco kokosová geotextilie vydrží až 4 roky a nevadí jí ani dlouhodobější srážky nebo přirozeně vlhčí pozemek.
Skalničky – potěcha pro oko
Poslední možností, kterou můžete zvolit pro zahradu ve svahu, pokud ji nechcete mít čistě travnatou, jsou skalky. S jejich zakládáním a osázením vhodnými rostlinami si můžete opravdu vyhrát. Ideální a nenáročné jsou třeba netřesky, rozchodníky nebo lomikameny, dobře se bude dařit i hvozdíkům nebo barvínku. Pokud máte svah hodně osluněný, klidně přidejte i suchomilné bylinky, oregano, mateřídoušku nebo tymián.
V současné době mohou být ale skalky dvojsečná zbraň. Na jednu stranu se ani během horkého léta nemusíte bát, že vám rostliny uschnou. Na druhou stranu se ale velká plocha kamenů dokáže pořádně rozehřát a potom už si její krásu budete užívat leda tak z klimatizovaného pokoje.