Praskají vám omítky? Poradíme vám, co s tím
Každý z nás chce mít útulný a krásný domov bez jakýchkoliv kompromisů. Takže, když se na zdech po nějakém čase objeví popraskané omítky, jistě to není nic příjemného. Jestliže k takovému scénáři došlo také u vás doma, přinášíme vám stručných informací, čím to může být způsobeno a jak takové neduhy snadno odstranit.
Praskliny mají svou příčinu
Vždy si buďte jisti, že kvalitně zhotovený dům a omítka nepraská jen tak. Pokaždé to má nějakou příčinu, kterou je někdy možné odstranit. Jestliže zedníci nevystavěli dům rovně a vše pomalu sedá, asi to jenom stěží napravíte. Příčiny však mohou i méně zásadního rázu. Například při rychlém vysoušení nových byste to určitě neměli přehánět. Někde se může stát, že je udělaná slabí omítka, která jednoduše potřebuje vyspravit nebo zpevnit.
Když už k takovému praskání omítek přece jenom dojde, máte nějako možností, jak se s tím problémem vypořádat.
Zbavte se prasklin na zdi
Pokud jde o praskliny v rozích, mnohdy stačí vzít akrylátový tmel, který do malé praskliny vetřete, přebílíte a máte hotovo. Na větší díry je lepší vzít klasický omítkový tmel, který se nikterak nesmršťuje a v prasklině vydrží. Po jeho zatvrdnutí je vhodné přesahy zbrousit a opět přetřít. Myslete také na to, že dané místo by mělo být před nanášením čehokoliv dokonale suché a očištěné od prachu.
Když se vám objeví na zdi výraznější praskliny, a dokonce odpadne kus omítky, půjde pravděpodobně o závaznější problém. Pak je lepší omítku odloupnout po místa, kde drží pevně. Toto místo znovu natáhněte, popřípadě vyztužte a vymalujte.
Jestliže se chystáte na opravy omítek, budete určit potřebovat nejenom vhodně zvolené produkty v podobě tmelů, ale také špachtli, smetáček, tmelovací pistoli a jemný šmirgl papír pro zabroušení přesahů. Při troše šikovnosti opravíte praskliny na zdi tak, že na takovém místě nebude nic poznat.