Home » Ostatní » Proč nahradit čaj či kávu nápojem yerba maté?
yerba mate

Proč nahradit čaj či kávu nápojem yerba maté?

Pijete často a rádi kávu nebo čaj? A pozorujete přitom, že na vás má některý z těchto nápojů negativní účinky? Tak ho nahraďte nápojem bohů. Vyzkoušejte mate yerba, který můžete konzumovat teplý i studený. Možná v něm najdete dokonalou alternativu nápojů, které potřebujete trochu omezit.

Kde se vzalo yerba maté?

Maté je nápoj, jehož základem jsou listy Cesmíny paraquajské, která dorůstá ve svých přirozených podmínkách až 20 metrů. Stálezelený strom nese bílé květy a červené plody. Jeho listy jsou bohaté na kofein, třísloviny a minerální látky jako draslík, hořčík a fosfor. Yerba maté se po staletí používá jako povzbuzující nápoj především v Jižní Americe.

Jaké jsou výhody yerba maté?

Mate yerba má povzbuzující účinky na tělo i mysl. Pomáhá předcházet únavě, zlepšuje koncentraci a jasnost myšlení. Kromě toho vyvolává pocit sytosti, podporuje trávení a přispívá k rychlejšímu odbourávání tuků. Nejlépe si ho vychutnáte z kalabasy, tradiční indiánské nádoby. A usrkávat ho můžete bombillou, kterou si můžete představit jako takové brčko. Tento nápoj navíc nabízí antioxidanty, které mohou pomoci chránit buňky před poškozením způsobeným volnými radikály v prostředí. Yerba maté je také bohatá na vitaminy, minerály a další účinné látky, jejichž vlastnosti prospívají zdraví. Některé z těchto živin dodávají energii, zatímco jiné přispívají k lepší kontrole svalů nebo dokonce k rovnováze hormonů. Všechny tyto prvky dohromady činí z yerba maté vynikající náhradu kávy nebo čaje pro ty, kteří chtějí něco jiného, ale s podobnými účinky.

Maté podporuje přátelství

Ti, kdo si spolu vypijí maté, nemohou být nepřáteli. V Jižní Americe se maté pije v kruhu přátel ideálně z jedné kalabasy, která se předává z ruky do ruky. Gesto společné přípravy a sdílení nápoje má zvláštní význam. Je to znamení přátelství, míru a solidarity mezi těmi, kteří se o něj dělí. Tento nápoj tak slouží jako pozvánka k rozhovoru, diskusi nebo prostě k vychutnání společných chvil. Ať už hledáte povzbuzující prostředek pro začátek dne, nebo jen chcete mít záminku k posezení s přáteli, yerba maté může být ideálním způsobem, jak udělat obojí najednou.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kopírování článků nebo dalších částí tohoto webu je bez souhlasu redakce zakázáno.