Home » Ostatní » Stavíte nebo opravujete dům? A víte jaké potrubí vybrat?
041

Stavíte nebo opravujete dům? A víte jaké potrubí vybrat?

Stavba nové i oprava staré budovy si zaslouží nové trubky pro vedení plynu a vody. Existuje několik možností, které máte na výběr. Která je pro vás nejlepší?

Jaké potrubí vybrat pro svůj dům?

Zvolit nejlepší vodovodní i topenářské potrubí nemusí být pro laika vůbec jednoduché. Skvělé je, když se poradíte s člověkem nebo společností, které se vám o tuto záležitost bude starat v novém domě nebo při rekonstrukci starého. Každý z nich má ovšem jiný přístup a jiné oblíbené produkty. Stejně jako každý z nás v našich zaměstnáních. Měli byste proto znát možnosti, které skutečně máte. Obecně máte na výběr:

  • ocelové nebo měděné,
  • kovoplastové,
  • polypropylenové,
  • zesítěné polyethylenové.

Kov je stále oblíbeným materiálem

Možná dnes všude slyšíte o plastu, ale ocelové potrubí je stále velmi populární. Mezi jejich velké výhody patří vysoká odolnost vůči teplotám, neuvěřitelně dlouhá životnost (až 50 let), skvělé vodivé vlastnosti nebo jednoduchost spojování jednotlivých prvků. Společnosti je rádi používají také díky tomu, že je mohou snadno ohnout do požadovaného tvaru a snadno je připojí ke kotlům i parním generátorům.

Důležitý je pochopitelně nejen samotný materiál, ale také izolace. Izolované potrubí se nachází na ocelových trubkách, jakmile plánujete přepravovat zemní plyn, vodu, ropu nebo kapalná paliva. Izolace se skládají z polyethylenu kopolymeru a polyethylenové fólie o velmi malé tloušťce. Na kovové trubky se také velmi dobře a snadno připevňují příruby bez ohledu na jejich tvar a velikost.

Polypropylen se snadno udržuje i dováží

Jedná se o velmi dostupnou variantu pro topný systém a má mnoho výhod. Uvnitř jsou trubky hladké, což zamezuje usazování nečistot a sedimentu na jejích stěnách. Kromě toho jsou velmi lehké, doprava je snadná a levná, vypadají velmi dobře a životnost až 20 let. Zároveň nevyžadují žádnou složitou údržbu, protože je stačí jen opláchnout. Bohužel nejsou příliš pružné a nemůžete je snadno propláchnout, když potřebujete uvolnit vnitřní blokádu. Navíc se v otočných bodech musí instalovat speciální kování, aby vydržely vyšší tlak.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kopírování článků nebo dalších částí tohoto webu je bez souhlasu redakce zakázáno.