Teleskopy pro sledování noční oblohy
Krásám noční oblohy lze propadnout poměrně snadno a rychle. Pokud si myslíte, že budete schopni koukat na hvězdy obyčejným dalekohledem, jste značně na omylu. Tak tomu rozhodně není a nefunguje to. Pro tyto činnosti si musíte pořídit mnohem důmyslnější přístroj, s nímž vás nyní trochu blíže seznámíme.
Různé typy teleskopů
Jsou to teleskopy, se kterými budete mít oblohu doslova na dosah ruky. Stačí si jen zvolit produkt, jemuž dáváte přednost z pohledu konstrukce. V rámci pozorování jsou využívány dva fyzikální principy. Je to lom a odraz světla. I díky tomu lze volit čočkové teleskopy kde hlavní roli hrají čočky nebo naopak zrcadlové teleskopy, u nichž je objektiv zhotoven ze zrcadla. Kombinací obojí pak vznikají katadioptrické systémy.
Kvalitní teleskopy jsou nabízeny napříč všemi generacemi. To znamená od dětí, až po modely pro začátečníky a pokročilé. Jestliže v tomto směru chcete vsadit na prověřenou kvalitu, zaměřte se na tyto značky.
- Teleskopy Dobson
- Teleskopy Maksutov Cassegrain
- Teleskopy Schmidt Cassegrain
Za zmínku stojí ještě apochromatické teleskopy nebo teleskopy s GoTo naváděním. Výběr je v tomto směru hodně bohatý.
Chcete vidět ve tmě?
V noci se ovšem nemusíte oddávat jenom pozorování oblohy. Můžete se zaměřit i na své okolí a přírodu. K tomu už pochopitelně nebudete využívat teleskopy, nýbrž noční vidění. To není jen součástí akčních filmů a armády. Dnes tento produkt má přiměřenou pořizovací cenu, takže si jej bude schopen koupit skutečně každý. Jde primárně monokulární noční vidění, výjimkou však není ani noční vidění v podobě brýlí nebo dalekohledu. Při jeho výběru si dávejte pozor na to, jakému řešení dáte přednost. Nabízeno je digitální noční vidění, ale také to generace I a generace II. Pravdou však zůstává, že ani v jednom případě nemůžete sáhnout vedle. Tak neváhejte a pusťte se do pozorování a objevování tmy.