Home » Zahrada » Jak na podzimní údržbu a zazimování zahradního jezírka?
60785 01

Jak na podzimní údržbu a zazimování zahradního jezírka?

V létě jste si užívali pohled na vaše zahradní jezírko plné ryb a rostlin, které dobře prospívaly? Aby se vám podobný výhled mohl naskytnout i příští rok, je potřeba se o jezírko důkladně postarat a zazimovat jej. Co všechno je potřeba na jezírku udělat na podzim a jak jej i jeho osazenstvo připravit na mrazivé období?

Nejprve odstraňte zbytky vegetace

V první řadě se zaměřte na odstranění spadaného listí z hladiny zahradního jezírka, vyhoďte zvadlé rostliny a zbavte se přebytečné zeminy. Z jezírka také vyčistěte kal a další organické nečistoty. K tomu můžete použít také bakterie nebo speciální přípravky, které vynesou na hladinu vše, co do jezírka nepatří, a vy už nečistoty pouze posbíráte. Vhodnou jezírkovou chemii s těmito účinky byste do jezírka měli nalít již začátkem podzimu. Zbytky rostlin a organické nečistoty z jezírka odstraňte opravdu důkladně, protože by se mohly stát zdrojem potravy pro řasy, které by v příštím roce vaše jezírko pořádně zaneřádily.

Prohlédněte také stav jezírkové fólie

Opravte případné drobné defekty. Jestliže narazíte na díru v jezírkové fólii, rozhodněte se podle její velikosti. Menší díru snadno opravíte, větší už může být důvodem ke kompletní výměně fólie. Vodní hladinu pak zakryjte ochrannou fólií nebo sítí, která spolehlivě zachytí případné nečistoty, které by do jezírka v zimě napadaly. Síť dobře zakotvěte ke krajům, abyste o ni za větších poryvů větrů nepřišli.

60785 01

Z jezírka vyndejte techniku

Veškeré technické vybavení jezírka musí na zimu ven, mráz by ji totiž nenávratně zničil. Vyndejte jezírkové čerpadlo, UV lampu, filtry, všechno pořádně osušte a uložte na bezpečné a suché místo. Vodu vypusťte také z potrubí, které by mohlo mrazem popraskat. V jezírku může zůstat prakticky pouze vzduchovací zařízení. To ale přesuňte do mělčích partií jezírka, aby u dna, kde přezimují ryby, zůstala voda dostatečně teplá. Samozřejmě nezapomeňte v průběhu zimy také několikrát překontrolovat kvalitu vody v jezírku, tedy její pH, tvrdost, kyselost a podobně a v případě potřeby ji upravte k tomu určenými přípravky. Jestliže budou v jezírku přezimovat ryby, měli byste tuto činnost zařadit alespoň do svého týdenního plánu. Chcete se přece se svými svěřenci shledat v dobré kondici i na jaře.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kopírování článků nebo dalších částí tohoto webu je bez souhlasu redakce zakázáno.