Home » Zahrada » Víte, jaké rozdíly panují mezi pískovou a kartušovou filtrací?
zahradni bazen

Víte, jaké rozdíly panují mezi pískovou a kartušovou filtrací?

Pořídili jste si bazén, ve kterém plánujete přečkat letní vedra. Abyste se ale mohli koupat v čisté a zdravotně nezávadné vodě, je potřeba ji odpovídajícím způsobem upravovat a udržovat. K tomu slouží nejrůznější filtry do bazénů a bazénové filtrace. Vybrat raději tu kartušovou nebo pískovou filtraci? Poradíme!

Nejdříve si zjistěte, jakou filtraci vlastně hledáte

To, jak vybrat bazénovou filtraci, vám poradí v každém lepším obchodě. Pokud jste si vyhlédli filtraci na internetu, pravděpodobně budete příjemně překvapení, že řada e-shopů dnes již nabízí praktického online rádce, který vám poradí s výběrem konkrétního typu, modelu i značky.

Pokud si ani přes výše uvedené nevíte rady, zjistěte si nejprve tzv. kubíkový výkon čerpadla. Ten odhalíte zcela jednoduše. Stačí vydělit objem bazénu čtyřmi. Při výběru vhodného filtru do bazénu pak máte zpravidla dvě možnosti. Buďto zvolíte kartušovou filtraci, která vás potěší nižší cenou, anebo vsadíte na filtraci pískovou. Jaké rozdíly mezi zmíněnými filtracemi panují?

Kartušová filtrace je levnější, ale méně výkonná

Pokud trváte na co nejnižší ceně, pravděpodobně budete vybírat z kartušových filtrací pro zahradní bazény. Ty pořídíte dneska už od několika stokorun, z dlouhodobého hlediska se vám ale může tato investice nehezky prodražit.

Kartušové filtrace totiž fungují na principu přečerpávání vody přes speciální filtrační komoru, ve které je umístěná kartušová vložka, připomínající válec z vyztuženého filtračního papíru v podobě harmoniky. Tady se zachycují mechanické nečistoty a přefiltrovaná voda se pak vrací zpět od bazénu.

Nevýhodou kartušových filtrů do bazénů je dlouhá doba nutná pro přefiltrování vody v bazénu, stejně jako náročná údržba a nutnost kartuši měnit cca 4 až 6krát za sezónu, což může provoz a údržbu bazénu poměrně citelně prodražit. Navíc se tento druh filtrace hodí pouze pro bazény s objemem do 8 m3.

Písková filtrace je dražší a výkonnější

Naopak písková filtrace pracuje na přírodním principu filtrování vody přes křemičitou pískovou náplň, kterou stačí měnit jednou za 2 až 3 roky. Pískovou filtraci stačí jednou týdně propláchnout a víc se o ni prakticky nemusíte starat. Vodu v bazénu navíc vyčistí mnohem rychleji než výše zmíněná kartušová filtrace.

V konečném důsledku je její pořízení sice dražší, odpadají ale další dodatečné náklady na údržbu a bazénovou chemii, takže z dlouhodobého hlediska se vám její pořízení vyplatí. Vhodná je navíc i pro větší bazény, ke kterým chcete připojit další zařízení v podobě ohřevu nebo třeba bazénového vysavače.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kopírování článků nebo dalších částí tohoto webu je bez souhlasu redakce zakázáno.