Home » Ostatní » Stavební stroje určené pro zemní práce. Znáte je všechny?
Dampry s nejvyssimi vykony

Stavební stroje určené pro zemní práce. Znáte je všechny?

Položili jste si někdy otázku, jaké stavební stroje znáte a k čemu se vlastně používají? U většiny strojů, které fakticky znáte, možná nedokážete říct, k čemu slouží. Stroje pro zemní práce bývají využívány v terénu – jako je sejmutí ornice, výkopové práce nebo hutnící práce.

Rypadla

Rypadla jsou stavební stroje sloužící k rozpojování a nakládání zemin, hloubení příkopů, kanálů a podobně. Rypadla se dělí do několika kategorií na:

  • minirypadla
  • malá rypadla
  • střední rypadla
  • těžká rypadla

Tyto stroje se dále dělí ještě podle typu podvozku. Samostatnou kategorii tvoří rypadla korečková, která se využívají zejména pro plošnou těžbu. Rypadla příkopová – rýhovače jsou stroje, které se využívají k hloubení úzkých rýh pro kladení kabelů, potrubí nebo drenáží. Jako pracovní nástroje stroj využívá korečky, řetězy nebo frézy.

Dampry s nejvyssimi vykony

Grejdry a skrejpry

Tyhle stroje se zvláštními jmény jsou také velmi důležité. Grejdry jsou kolové stroje o velkém rozvoru kol. Využívají se převážně ke shrnování nebo rozprostírání zeminy. Dále se využívají na svahovací práce do sklonu, profilování, čištění příkopů nebo zahrnování rýh. Skrejpry jsou traktorovou soupravou, která je složená z traktorového tahače a ocelové, zespodu otevíratelné korby. Ta je po celé své šířce opatřena břitem. Při pojezdu skrejpru tak dochází k plošnému rozpojování zeminy, která je nahrnována do korby. Stroj umožňuje také převoz vytěžené zeminy, její rozprostření nebo částečné zhutnění.

Zhutňovací stroje

Sem řadíme hned několik různých strojů. Zhutňovací válce, které se dělí na:

  • zhutňovací válce statické – u těchto strojů je zhutňovací účinek vytvářen jejich vlastní hmotností
  • zhutňovací válce vibrační – zde je vytvářen zhutňovací účinek rychle za sebou následujícími rázy běhounu na zeminu, které vyvolávají rozkmitání zeminy do značné hloubky.
  • zhutňovací válce oscilační – jedná se o vibrační válce, které je možné použít pro hutnění v zástavbě. Jsou vybaveny také měřičem zhutnění.

Ke zhutňovacím strojům řadíme také vibrační desky, vibrační pěchy a výbušná dusadla. Ke strojům, které se využívají na zemní práce se dále řadí všem známé traktory.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kopírování článků nebo dalších částí tohoto webu je bez souhlasu redakce zakázáno.