Věcné břemeno určitě nepodceňujte
Zajímáte se o koupi libovolné nemovitosti? Pak byste měli vzít v potaz nejenom její stav, popřípadě situování, ale také to, zda není spjata s nějakým věcným břemenem. To by vám totiž v budoucnu mohlo natropit spoustu problémů. Údaj, který vyčtete z katastru nemovitostí a o čemž bude pojednávat tento článek.
Typy věcných břemen
Jak asi správně tušíte, věcné břemeno se pro vás stává jistým závazkem. Zároveň to může být omezení z pohledu umožnění přístupu jiných osob na váš pozemek a podobně. Když to shrneme, narazíte na dva typy věcných břemen. Tím prvním je věcné břemeno služebnosti a tím druhým věcné břemeno reálné.
V praxi to může znamenat třeba to, že narazíte na věcné břemeno užívání nebo věcné břemeno chůze a jízdy. Tzn., že po konkrétním pozemku se může v případě potřeby pohybovat další osoba. S tímto tématem poměrně úzce souvisí také věcné břemeno cesty. Zakoupit můžete i nemovitosti s původním postaršími majiteli. Ti si pak vyhradí právo na dožití. Tzn., že zakoupíte dům s věcným břemenem dožití a výměnku.
Z globálního hlediska lze věcná břemena dělit nejenom podle samotného obsahu. Nabízí se také dělení na základě úplaty, ale i času. Omezeno může být na určitou dobu nebo bude trvat věčně.
Zánik věcného břemene
Pokud zrovna nenarazíte na věcné břemeno s neomezené platností, pak k jeho zrušení může dojít odlišnými způsoby. Je to na základě zákona nebo rozhodnutí příslušného orgánu. Dále se nabízí zánik oprávněného v případě právnické osoby a smrt oprávněného. Zapomínat bychom neměli ani na splnění rozvazovací podmínky. Zkrátka možností je více než.
Z článku tedy vyplývá jedna podstatná věc. Pokud pořizujete nemovitost, vždy se zajímejte o věcné břemeno, respektive samotný typ a jeho obsahovou náplň. Ne vždy musí věcné břemeno znamenat něco špatného do budoucna. Jindy si ovšem musíte pohlídat, co podepisujete.