Revize v domě – Co všechno byste měli vědět?
Dokončením stavby rodinného domu to nekončí. Ano, máte vysněné bydlení a zázemí pro svoji rodinu, na druhou stranu nesmíte zapomínat na chod domácnosti a povinnosti spojené s nemovitostí. V tomto směru narážíme na revize a nejrůznější kontroly pojící se s konkrétními oblastmi.
Revize spojená s vytápěním objektu
Pokud vlastníte kotel na pevná paliva, potom byste neměli zapomínat na jejich jeho revizi. Týká se to kotlů na tuhá paliva s výkonem od 10 kW do 300 kW. Vzhledem k tomu, že jde o zařízení napojení na topnou soustavu, spadají do této kategorie také teplovodní krbové vložky. Důležitá je pak i jejich každoroční kontrola.
Pokud vlastníte plynový kotel, ani v jeho případě se neobjedete bez prvotní realizace a následných kontrol. Výsledné zprávy z nich jsou důležité nejenom pro pojišťovny. Budete mít jistotu, že vaše plynové zařízení funguje správně a pyšní se ekonomickým provozem.
V souvislosti s topnými prvky na tuhá paliva je zapotřebí zmínit také kontroly komínů, potažmo spalinových cest. Minimálně jednou ročně by k vám měl přijít kominík, provést kontrolu komínu, popřípadě jeho čištění a vystavit vám příslušnou zprávu. V závislosti na výkonu kotle je třeba provádět čištění i vícekrát do roka.
Nezapomínejte na revizi hromosvodu
Hromosvod je další nedílnou součástí dnes už v podstatě všech nově vybudovaných nemovitostí. Pokud ho máte na svém domě, potřebujete samozřejmě revizi. Pokud byl váš hromosvod instalován do 1.2.2009, vztahuje se na vás povinnost revize jednou za pět let. Jestliže došlo k jeho instalaci posléze, revize by měla proběhnout jednou za čtyři roky. K tomu si připočtěte vizuální kontrolu jednou za dva roky.
Jak vidíte, vlastnit nemovitost s sebou přináší i jisté povinnosti, které zkrátka není radno podceňovat. A to minimálně už jen kvůli výše zmíněným pojišťovnám. Ty se v případě problémů pídí právě po revizích.