Home » Ostatní » Terária pro vodní želvy
terarium pro vodni zelvy 1

Terária pro vodní želvy

Vodní želvy jsou pod vodou velmi aktivní, proto mají rády zajímavě členěnou podvodní část, kterou mohou zkoumat. V teráriu však nesmí chybět ani suché teplé místo, kde se budou vyhřívat.

Terárium

Velikost terária by měla odpovídat druhu a velikosti želvy. Terárium by mělo mít dostatečně velkou vodní plochu, která by měla tvořit 2/3 terária. Mláďatům stačí 45 litrová nádrž. Terárium pro dospělé želvy by mělo mít objem cca 250 litrů a délku asi 100 cm. Pokud budete želv chovat víc, mělo by i terárium být větší. Dno terária může být pokryté pískem nebo štěrkem.

Na dně terária želvě nevytvářejte žádné úkryty, aby v nich želva neuvízla. Přechod mezi vodní plochou a souší by měl být pozvolný, aby želva mohla dobře z vody vylézt.

terarium pro vodni zelvy 1

Zajištění tepla a světla

Želvy potřebují teplo, je tedy důležité, aby nad teráriem byly umístěny vícespektrální nebo topné žárovky v keramických objímkách. V teráriu by měla být teplota cca 32°C.

Osvětlení by mělo být umístěno do osvětlovacího tělesa nebo keramického květináče, aby do terária nesvítilo ostré světlo. V teráriu se svítí asi 10 hodin denně. Dobu svícení reguluje automatický termostat nebo spínací hodiny.

Želvy potřebují také UVB záření k metabolizování vápníku a fosforu, které v přírodě získávají ze slunečního záření. Do terária se z toho důvodu umísťují UVB nebo UVA žárovky.

Aby nevznikl příliš velký teplotní rozdíl mezi vodou a teplotou vzduchu, mělo by být terárium alespoň částečně zakryté.

Teplota vody a filtrace

K udržení čistoty a pořádku v teráriu je důležitá výkonná filtrace. Můžete použít vnější nebo vnitřní filtry. Ohřev vody na 22 až 25°C zajišťuje topítko umístěné v pouzdře, aby s ním želvy nepřicházely do kontaktu a neokusovaly ho.

Potrava

Vodní želvy potřebují pestrou potravu. Především pak mláďata krmte syrovým hovězím nebo kuřecím masem. Krmit je můžete i živými nebo sušenými rybami a moučnými červy. Praktickým a jednoduchým řešením jsou speciální granule nebo sušený gammarus. Starší želvy si rády dopřejí více rostlinné potravy. Krmivo doplňujte minerály a vitamíny pro správný růst a vitalitu. Při jejich krmení berte tedy v úvahu i jejich věk. Mláďata krmte každý den. Dospělým želvám stačí krmení 3x týdně.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kopírování článků nebo dalších částí tohoto webu je bez souhlasu redakce zakázáno.