Home » Dům » Jak si udělat z chaty trvalé bydlení?
house 1679057442

Jak si udělat z chaty trvalé bydlení?

Rozhodli jste se, že chcete na chalupě nebo chatě trávit více času než pouhé víkendy? Máte do budoucna plán, že byste se do takového příbytku nastěhovali natrvalo a dali sbohem velkoměstu? V takovém případě musíte promyslet hned několik důležitých věcí.

Přizpůsobte chatu pro trvalé bydlení

Jednou z důležitých věcí je samozřejmě technický stav takové nemovitosti. Na počátku této myšlenky si tak musíte odpovědět na několik důležitých otázek. Je vaše chata či chalupa přístupná také v zimě? Máte tam vše, co k plnohodnotnému žití budete potřebovat? Typickým příkladem je přívod elektřiny, vody a na druhou stranu i odvod odpadů.

Podceňovat byste neměli ani tepelnou izolaci takové chaty, kde budete trávit nejenom letní víkendy, ale také zimní týdny. Pokud máte po technické stránce jasno a nic vám nebrání v nastěhování, je vhodné zaměřit se ještě na administrativu.

Trvalý pobyt na chatě

Pokud chcete stěhování na chatu realizovat se vším všudy, potom se zajímejte o možnost trvalého pobytu na chalupě. V tomto případě hraje důležitou roli číslo popisné nebo číslo evidenční. Pokud jimi objekt nedisponuje, jen stěží si zde nahlásíte trvalý pobyt.

Číslo popisné je přidělování všem objektů, které jsou zkolaudovány a slouží tak k trvalému obývání. Naopak číslo evidenční přísluší budován určeným pro rekreaci. Ve výsledku to mohou být i zimní zahrady do určitých rozměrů, které nevyžadují stavební povolení.

Jestliže si tedy chcete udělat z chaty trvalé bydlení, pak musíte promyslet dvě výše uvedené věci. Chalupa musí být z pohledu technického trvale obyvatelné a zároveň musí splňovat požadavky z hlediska zákonu, abyste se na konkrétním místě mohli přihlásit k trvalému pobytu. Když se vám tohle všechno povede, můžete se těšit na příjemné prožití důchodu v klidu vaší chaty či chalupy. A to je určitě sen mnohých z nás.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kopírování článků nebo dalších částí tohoto webu je bez souhlasu redakce zakázáno.