Jak nejlépe financovat nový byt?
Pakliže vás už nebaví platit každý měsíc za pronájem bytu, jež ve skutečnosti není váš, vydejte se zcela jinou cestou. Pořiďte si bytovou jednotku do osobního vlastnictví, čímž nabydete příslušného majetku. Nevlastníte však dostatek peněžních prostředků, nabízí se vám tři nejčastější varianty řešení.
- Hypotéční úvěr
- Úvěr ze stavebního spoření
- Spotřebitelský úvěr
Hypotéční úvěr
Jestliže máte alespoň nějaké úspory, pravidelný příjem odpovídající velikosti a jste bonitním klientem, je toto asi nejlepší volba financování. Při dlouhém splátkovém kalendáři se domůžete nízkých měsíčních plateb, úroky lze odečíst od daňového základu a máte možnost volby z několika délek fixace.
Na druhou stranu prožijete určité administrativní peklo a náročnější podmínky získání.
Úvěr ze stavebního spoření
Neprojdete-li vyřazovacím sítem v rámci hypotéčního úvěru, vyzkoušejte stavební spoření, kde získáváte státní podporu ve výši 10 % a zároveň onen potřebný překlenovací úvěr. Ten přichází v okamžiku, pakliže nemáte dostatečně naspořeno.
Na garantovanou úrokovou sazbu bohužel navazují jisté nevýhody. Platíte vstupní poplatek a na peníze ze stavebního spoření si nemůžete sáhnout dalších šest let.
Spotřebitelský úvěr
Z hlediska splátkových podmínek jde pravděpodobně o tu nejhorší variantu, proto ji také uvádíme až nakonec. Jasnou výhodou jsou půjčky do relativně velké výše bez ručitele. Peníze navíc lze použít k financování čehokoliv, nejenom věcí týkajících se samotné výstavby.
Opakem toho je vysoká úroková sazba. Ta se samozřejmě negativně promítá do celkové přeplacené částky, jež dosahuje v kritických scénářích velikosti až 70 %. V takovém okamžiku se vám vlastní bydlení poměrně dost prodraží.
Hledáte-li financování bytu, postupujte určitě od hypotéčního úvěru až k poslední možnosti v podobě spotřebitelského úvěru.
Obrázek převzat z webu www.freedigitalphotos.net (autor: phasinphoto).