Home » Ostatní » Co, jak, za kolik a proč? Aneb vše o LED svítidlech

Co, jak, za kolik a proč? Aneb vše o LED svítidlech

Mnohé domácnosti, ale i firmy a veliké společnosti, řeší, jak ušetřit nějakou tu korunu ve svém běžném provozu. Jednou z oblastí, která v dnešní době nabízí finanční úsporu, je svícení. Bez světla se žít nedá. Již do roku 1879 si svítíme pomocí žárovek. Od té doby však technologie postoupila mnohokrát výrazně kupředu a dnes již víme, že klasické žárovky nejsou efektivním způsobem svícení. To takové LED žárovky, to už je jiná liga.

Proč jsou LED žárovky výhodné?

Pokud se ptáte, v čem jsou tyto žárovky, respektive LED zářivky, výhodnější, vyplývá to už jen z tohoto názvu. Na rozdíl od běžných žárovek, které produkují zbytečně veliké množství tepla, se ty s LED technologií soustředí primárně na světlo. Téměř vůbec se nezahřívají. Chlubí se také delší životností, které přispívá i fakt, že jim nevadí frekventované rozsvěcení a zhasínání. Zapomenout nesmíme ani na jejich vyšší odolnost. Všechny tyto a některé další výhody dokonale vyvažují lehce vyšší pořizovací cenu LED svítidel.

ledreflektor

Jaké parametry jsou důležité?

U LED žárovek sledujeme zejména svítivost. Ta se měří v Lumenech a vyjadřuje, kolik světla žárovka vyzáří do prostoru. Nutné je tento údaj sledovat také se spotřebou energie ve wattech. V porovnání s klasickými žárovkami jsou totiž LEDky až o 80-90 % efektivnější, co se právě spotřeby týká. Rozdíly však panují i mezi jednotlivými typy LED svítidel.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kopírování článků nebo dalších částí tohoto webu je bez souhlasu redakce zakázáno.