Home » Ostatní » Jaké jsou výhody fóliových zahradních jezírek?
58753 01

Jaké jsou výhody fóliových zahradních jezírek?

Zahradní jezírka se na našich zahradách objevují stále častěji. Pořizujeme si je pro okrasu, přivedení vody do zahrady, ale také pro potěchu oka a duše znavené každodenním bojem o živobytí. Každý, kdo se někdy pustil do stavby zahradního jezírka, stál před zásadní volbou. Nainstalovat si do zahrady jezírko předem daného tvaru, které bude snadno udržovatelné anebo si pohrát s tvarem a vytvořit jezírko zahradě na míru a jeho dno pokrýt jezírkovou fólií?

Pro jaké účely chcete jezírko stavět?

Při rozhodování o tom, jaký typ jezírka si na zahradu nainstalujete, byste měli mít jasno v několika věcech. Chcete v jezírku pouze pěstovat rostliny? Pak stačí plastový výlisek. Rádi byste v něm chovali také ryby? Potom bude nutné pohrát si s tvarem i hloubkou a pokrýt dno jezírkovou fólií. Podobná situace nastává i v případě, že byste si na zahradě chtěli vybudovat koupací biotop.

Jaké jsou výhody jezírka s jezírkovou fólií?

Především si můžete vytvořit tvar, hloubku i velikost celého jezírkového systému na míru. A to jak vám, tak vaší zahradě. Jezírková fólie je navíc snadno maskovatelná. Přivedete do zahrady tedy vodní prvek, ale nebudete trpět jeho na pohled nepříjemnými plastovými okraji. Jezírková fólie je odolná vůči UV záření i mrazu a z hlediska chování je poměrně stabilní. Nemusíte se tedy bát, že by vám popraskala v důsledku prudkých změn teplot. Zahradní jezírka postavená s pomocí jezírkové fólie se mohou stát okrasou vaší zahrady.

Nevýhody jezírek s jezírkovou fólií

Jezírková fólie je sice poměrně odolná, čemu ale neodolá, jsou psí drápy anebo dětské ruce. Ty mohou při vylézání z jezírka fólii poškodit a vy budete muset řešit díru v jezírkové fólii. Ta se může objevit i v případě špatně svařených či slepených spojů. Ty mohou časem praskat i v důsledku nevhodné údržby a díky tomu snižovat životnost zahradního jezírka. Stavba jezírka s jezírkovou fólií je také mnohem složitější. Jezírkovou fólii navíc neseženete v jediném kuse. Jednotlivé pásy je potřeba svařit a dát přitom pozor, aby nevznikly záhyby, které by později mohly být příčinou usazování nečistot a kalu. Ten by byl skrz poměrně nízký sloupec vody dobře vidět a působil by nevzhledně. Ani nemluvě o tom, jakou paseku by kal nadělal v případě chovu okrasných rybek.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kopírování článků nebo dalších částí tohoto webu je bez souhlasu redakce zakázáno.