Home » Ostatní » Kupujete kurník? Poradíme, jak na to, aby vás čekala bohatá snůška
slepice kurnik

Kupujete kurník? Poradíme, jak na to, aby vás čekala bohatá snůška

Plánujete založit svůj vlastní domácí chov slepic? Do stavby kurníku se vám ale příliš nechce? Nezoufejte! Dnes už si můžete koupit hotový kurník s plným vybavením. Jak a podle čeho ho vybírat? Máme pro vás několik praktických rad a tipů!

Velikost je zcela zásadní

Ještě před tím, než se zaměříte na vybavení kurníku nebo jeho umístění, je potřeba zvážit, jak velký kurník budete vlastně pořizovat. To samozřejmě záleží na tom, kolik slepic hodláte chovat. Obecná poučka říká, že každá slepice by měla mít k dispozici alespoň 2 metry čtvereční prostoru. U popisů jednotlivých kurníků ale většinou již kapacitu máte uvedenou.

Vybavení je důležité

Zatímco levnější kurníky zpravidla pořídíte bez nějakého většího vybavení, ty dražší už většinou představují komfortní „slepičí hotel“. Pamatujte, že součástí kurníku musí být vždy bidýlka (hřady), ale i trusník, snášková hnízda a napáječka. Při zařizování kurníku nezapomeňte ani na vhodnou podestýlku (sláma nebo dřevěné hobliny), která usnadní údržbu kurníku.

Jaký materiál je vhodný?

Na našem trhu jsou k dispozici kurníky pro slepice vyrobené z různých materiálů. Vybírat můžete zpravidla dřevěný či plastový kurník pro slepice nebo kurník pro slepice z HPL laminátu. Výhodou kurníku z laminátu je nepochybně jeho životnost, snadná mobilita, údržba a dobrá izolace i v chladnějších dnech. Životnost dřevěného kurníku bývá kratší, jeho cena je nicméně nižší. U plastového kurníku jsou výhody podobné, jako u laminátu, ale izolace je v tomto případě horší.

Izolace kurníku

Aby slepicím nebylo v kurníku za chladnějších dnů zima, je dobré přizpůsobit výběr i tomuto faktoru. Zpravidla nejlepší izolační schopnosti nabízí zděné kurníky a kurníky z HPL laminátu. U plastových a dřevěných kurníků je na místě zvážit jejich zateplení.

Údržbu nepodceňujte

U kurníků pro slepice je nepochybně důležitá také jejich pravidelná údržba, se kterou vám může pomoci správný výběr materiálu. Zpravidla nejsnadnější na údržbu jsou kurníky pro slepice vyrobené z plastu nebo HPL laminátu. Pokud ale sáhnete po jiných materiálech, trvejte na tom, ať je vybraný kurník vybavený alespoň výsuvným trusníkem nebo otevírací střechou.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kopírování článků nebo dalších částí tohoto webu je bez souhlasu redakce zakázáno.