Víte, jak se zbavit plísní v interiéru?
Plíseň je určitě nežádoucím společníkem v jakékoliv domácnosti. Má negativní vliv především na lidské zdraví, a to z dlouhodobého hlediska. V neposlední řadě také nevypadá moc dobře v interiéru. Pokud s tímto neduhem marně bojujete, přinášíme vám několik praktických rad, jak na plísně vyzrát.
Vlhkost je hlavní příčinou
Vzniku plísní pochopitelně něco předchází. Obvykle je to zvýšená vlhkost na konkrétních místech, kde se rozvoji a množení plísní výtečně daří. Proto byste měli nejprve hledat příčinu, jak zamezit tomuto problému. Je to dostatečné větrání vnitřních prostor. Nemusíte mít otevřená okna po celý den. Stačí krátké vyvětrání na pár minut a zavření. Udělejte to však několikrát v průběhu dne.
Plíseň se velice často objevit v místnostech, kde se suší prádlo. Dále je to pára v kuchyni, ale také spousta vlhkosti při sprchování v koupelně. Snažit byste se měli také zamezit rosení oken.
Správná dezinfekce a vysoušení
Když už se plíseň ve vaší domácnosti přece jenom objeví, měli byste ji ihned odstranit. V první řadě sáhněte po čistících prostředcích na bázi chlorového bělidla, potažmo po dezinfekci určené právě pro ničení plísní na zdech. Zároveň se snažte takto zvlhlé zdi co možná nejdříve vysušit, aby nedošlo k opětovnému navrácení plísní.
Někdy je třeba hrubšího zásahu
Pokud se vám stane, že rozšiřování plísně podceníte, budete třeba muset přistoupit k radikálnějšímu odstranění tohoto problému. A tím je nová malba. Na počátku všeho byste měli odstranit malbu starou. Poté je třeba odstranit zárodek plísní, popřípadě použít další speciální přípravky. Teprve až když je místo dokonale suché, můžete se pustit do nového malování. Dnes je možné zakoupit také nejrůznější protiplísňové přísady přidávané do malby. V ten moment máte před sebou čistou zeď, o kterou je třeba se starat, aby se plíseň znovu neobjevila.