Home » Vybavení » 3 důvody proč je damaškové povlečení jedno z nejlepších

3 důvody proč je damaškové povlečení jedno z nejlepších

Určitě si pamatujete na dobu dětství, kdy jste tak rádi uléhali u babičky do peřin povlečených damaškovým povlečením, kterého si tak moc cenila. Však také na počátku třicátých let bylo damaškové povlečení jedním z nejcennějších svatebních darů, a jako součást výbavy si ho přála nejedna nevěsta. Luxusní provedení damašku vás okouzlí svým lesklým vzhledem s tkaným žakárovým vzorem. Nikdy na něm nehledejte žádný tisk, není tam. Většinou je vzorován kontrastními vzory, které vznikají díky střídání osnovní a útkové vazby. Díky tomu vzniká specifický plastický vzor, který krásně na damašku vynikne.

Jednobarevné, ale výjimečné

Damaškové povlečení je ideální volbou pro každého, kdo příliš neholduje přílišné barevnosti a dává přednost jedné barvě, ale rozhodně nechce nic fádního a nudného. Jestliže sledujete módní trendy i v domácnosti, určitě víte, že momentálně letí květinový vzor. Pokud však chcete spíše decentní květinový vzor a pestrobarevné povlečení není pro vás to pravé, volte jednobarevný damašek.

Vždy bude v kurzu

Damaškové ložní povlečení je takřka nezničitelné. Vyrábí se z ručně sbírané bavlny v nejvyšší kvalitě, která sama o sobě vydrží mnoho let. Povlečení bude i po mnoha praních vypadat jako nové, je stálobarevné a drží tvar. Díky vysoké kvalitě damašku je zaručená i prodyšnost povlečení. Na letní i zimní období se skvěle hodí mako-damašek. V létě má příjemné chladivé vlastnosti a naopak v zimě hřeje. Zakoupit můžete i damaškové povlečení v provedení mako-brokát-damašek. Damašek je protkán třpytivými brokátovými nitěmi. Brokát značí těžkou, vzorovanou tkaninu, která většinou obsahuje třpytivé nitě. Je tkán v atlasové vazbě obvykle s žakárovým ústrojím z přírodního či viskózového hedvábí. Nitě se někdy přitkávají nerezavějícím kovem (např. lurex). Až budete vybírat ideální povlečení pro vás, zkontrolujte, zda prošlo merceracím, což je proces, který dodá látce lesk podobný hedvábí, vyšší pevnost a odolnost barev. Také je mnohem příjemnější na dotek.

Péče

Damašek je velmi luxusní na dotek i na pohled, ale péče o povlečení z něj je v podstatě stejná, jako u jiného ložního prádla. Vyprat ho můžete na 60 °C. Není potřeba ho zbytečně máčet a prát v ruce. Výrobce doporučuje obrátit ložní prádlo z damašku před praním naruby. Stejně by se mělo postupovat i u ostatního barevného prádla. Díky tomuto postupu zůstanou barvy déle krásné, zářivé a neopotřebované. Damaškové ložní prádlo můžete prát s práškem na praní, nemůže mu to uškodit. Ovšem nedoporučuje se prát damašek s jinými textiliemi. Látka by mohla začít žmolkovatět. Pro správnou péči se vždy držte rad na etiketě od výrobce.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kopírování článků nebo dalších částí tohoto webu je bez souhlasu redakce zakázáno.