Home » Zahrada » Jak správně stříhat živý plot: 3 rady, díky kterým to bez problémů zvládnete

Jak správně stříhat živý plot: 3 rady, díky kterým to bez problémů zvládnete

Stříhání představuje základ péče o živý plot. Aby přinášelo očekávané výsledky, musíte vědět, kdy, jak a proč ho provádět. Zdaleka nestačí občas zastřihnout staré či jinak nevyhovující větvičky. Úpravy mají svá jasná pravidla. Když je budete znát a dodržovat, budou váš pozemek lemovat a zdobit výstavní keříky s perfektním tvarem i hustotou. Všechny podstatné informace získáte z našich 3 užitečných rad:

1. Ideální doba stříhání závisí na druhu rostliny

Obecně se pro zásahy do živého plotu doporučuje květen či červen, kdy skončí rychlý růst a bujení po nástupu teplého období, a poté srpen, případně začátek září. Vždy ale záleží i na konkrétním druhu rostliny. Stálezelené keře tak zastřihujte od jara do začátku podzimu, opadavé po opadu listí před zimou nebo v předjaří. Pokud ale narazíte na poškozené či nemocné části keře, na vhodný čas nečekejte a odstraňte je ihned.

Co se týče četnosti stříhání, opět se vše odvíjí od vlastností konkrétní dřeviny. Na jehličnany můžete vyrazit jednou ročně, naopak listnaté keříky potřebují střih klidně i třikrát do roka. Mnohem více práce s nůžkami a dalším nářadím vás samozřejmě čeká i v případě, že se chcete chlubit dokonale tvarovanou či hustou zelení.

2. Bez kvalitní výbavy a nástrojů se neobejdete

A nyní k tomu nejdůležitějšímu, vhodnému náčiní. V péči o rostliny tohoto typu není důležitá jen otázka „kdy“ nebo „jak“, ale i „čím“. Za nezbytný základ se považují nůžky na živý plot, které se hodí jak na plošné úpravy, tak i detailní zastřihávání. U rozlehlých pozemků nebo velkých keřů, které mají tendenci k rychlému a nekontrolovatelnému růstu, usnadní práci křovinořez. Zajímavé řešení nabízí i stále oblíbenější sada pro stříhání živých plotů, která umožňuje používat jedno univerzální nářadí na spousty činností.

Ať už ale vyberete jakéhokoliv pomocníka, vždy dbejte hlavně na svou bezpečnost. Používejte ochranné pomůcky, jakou jsou brýle, maska či rukavice, a před začátkem stříhání vždy daný nástroj důkladně zkontrolujte.

3. Záleží i na správném postupu

Vždy začněte u bočních stěn, které byste měli stříhat „našikmo“. Cílem tohoto postupu je dosáhnout kónického tvaru plotu. To znamená, že spodní část musí být přibližně o cca 10–15 cm širší než horní. Zúžení je důležité pro regeneraci rostliny a ochranu před povětrnostními vlivy. Po vertikálním střihu následuje úprava horní roviny. Soustřeďte se zejména na to, aby byl řez rovný. Můžete si pomoci natáhnutím provázku nebo šablonou z pletiva.

Mimo běžné stříhání se provádí zmlazovací řezy, které pomáhají obnovit pěkný vzhled plotu. Takže pokud vám už nevyhovuje, je moc řídký nebo se začal tzv. vyholovat, přistupte k radikálnímu střihu, aby keř opět obrostl.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kopírování článků nebo dalších částí tohoto webu je bez souhlasu redakce zakázáno.