Home » Zahrada » Jednoduchý zavlažovací systém vyrobíte i z obyčejných PET lahví. Víme, jak na to!
zavlazovaci system

Jednoduchý zavlažovací systém vyrobíte i z obyčejných PET lahví. Víme, jak na to!

Přemýšlíte nad tím, jak zavlažovat vaše rajčata v době, kdy budete na dovolené? Nemáte nikoho, kdo by vám domů jezdil zalévat? Anebo se vám jen nechce každý den po návratu z práce trávit nekonečné hodiny na zahradě zaléváním? Řešením je automatický zavlažovací systém, který zvládne vodu dostat v požadovaných časech tam, kde je potřeba. Co když ale na jeho instalaci není dost času a potřebujete najít rychlé a efektivní, byť dočasné, řešení?

Začněte sbíráním PET lahví

Obyčejných PET lahví se v každé domácnosti najde vždy dost. Zvláště v létě, kdy v nich mnohem častěji kupujeme balenou vodu, limonády, a dokonce i pivo. A právě z nich je možné vytvořit jednoduchý zavlažovací systém, který je ideální pro všechny, kteří nemají čas na pravidelnou zálivku. Co na jeho výrobu budete potřebovat? Pro začátek stačí několik PET lahví, nůž, nádoba na pěstování, substrát a samozřejmě sazenice rostlin, například rajčat.

Výroba zavlažovacího systému

Jakmile máte vše potřebné, můžete začít s výrobou. Zavlažovací systémy z PET lahví jsou jednoduché na přípravu i na použití. Z PET lahve seříznete dno a zapíchnete ji uzávěrem do země k rostlině. Dovnitř nádoby nalijete vodu a vytvoříte tak vlastně jakýsi zásobník. Rostlina si vezme přesně tolik vody, kolik bude potřebovat. PET láhev je ideální umístit co nejblíže ke kořenům rostliny, aby se voda spotřebovávala maximálně efektivně a neplýtvali jste s ní. Pro snížení odpařování je vhodné zeminu ještě pokrýt černou geotextilií. Ta zabrání také růstu plevelů.

Proč zavlažovat PET lahvemi?

Samozřejmě si můžete pořídit automatický zavlažovací systém. Jeho instalace ale nějaký čas zabere a také samozřejmě není zadarmo. Spoustu komponentů pro automatickou závlahu sice můžete sehnat na kterémkoliv eshopu zabývajícím se závlahami zahrad, ale v případě realizace svépomocí stejně můžete počítat pouze s jednoduchým závlahovým systémem. Složitější systém automatické závlahy je lepší nechat na odborné firmě. Zavlažovací systém z PET lahví tak může být skvělým způsobem, jak přečkat období čekání na instalaci automatické závlahy, anebo jak vyřešit nenadálý problém s výpadkem zálivky například při odjezdu na dovolenou.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kopírování článků nebo dalších částí tohoto webu je bez souhlasu redakce zakázáno.