Pusťte se do tvorby vlastního zavlažovacího systému
Už vás nebaví pravidelně zalévat trávník, záhonky s květinami, rostlinami a plodinami? Pak obětujte trochu času a vyměňte kropenku a zahradní hadici na něco lepšího. Vybudujte si automatický zavlažovací systém, který vám ve výsledku ušetří spoustu drahocenného času. Na počátku všeho si jednotlivé úkony dobře rozplánujte, a to především z pohledu roztahaní zavlažovacích hadic, abyste pokryli celý prostor.
Jaké zavlažovací prvky se vám budou hodit?
Takovým pomyslným odrazovým můstkem se určitě stanou kruhové zavlažovače, které kolem sebe rozstřikují vodu v kruhu. Opakem toho jsou obdélníkové zavlažovače. Ty jsou schopny pokrýt plochu s půdorysem obdélníku. Praktickou pomůckou se stávají i impulsové zavlažovače, s nimiž voda dostříkne opravdu daleko. Věřte nebo ne, ale se současnou nabídkou doplňků si poradí naprosto každý.
Promyslete si také to, odkud budete čerpat vodu pro zavlažování. Bude to dešťová voda ze sudu nebo máte studnu? V jejím případě musí padnout volba na dostatečně výkonné čerpadlo. Levnější variantou zavlažovacího systému je pohodit hadice po trávníku a záhonech. Mnohem praktičtější a hezčí je však všechny rozvody skrýt pod zem a v ideálním případě vsadit na zavlažovače vyjíždějící ze země.
Spotřeba a nedostatky
Pokud vás zajímá, kolik vody spotřebujete prostřednictvím vámi plánovaného zavlažovacího systému, počítejte zhruba s 15-17 litry vody na metr čtvereční za týden. Vše se samozřejmě odvíjí od toho, zda budete zavlažování pouštět ručně jen když je třeba nebo půjde o automatický a pravidelný systém. V jeho neprospěch může hovořit třeba horší počasí a vítr, který zanese vodu, kam nemá. Ovšem i takové spouštění zavlažování lze řešit prostřednictvím nejrůznějších čidel.
Užívejte si krásně zeleného trávníku a kvetoucích rostlin bez námahy. Pusťte se do budování zavlažovacího systému.