Renovace nábytku je realizovatelná také svépomocí
Když někdo najde na půdě starý a ošuntělý nábytek, ve většině případech ho vezme a vyhodí nebo spálí. To je ale velká škoda. Nejenom proto, že se s takovým kusem pojí jistá historie, ale i kvůli tomu, že se může stát nedílnou součástí jakéhokoliv interiéru. Stačí, trocha zručnosti a volného času. Renovace svépomocí totiž není nic, co byste nezvládli třeba vy.
Věnujte pozornost každému materiálu zvlášť
Pokud se pustíte do renovace nábytku, měli byte vědět, že ke každému výrobnímu materiálu je třeba přistupovat individuálně. Nejčastěji se setkáte se dřevem, kovem a třeba nějakým tím čalouněním. Renovovaný nábytek je nutné v první fázi kompletně rozebrat, abyste se mohli věnovat jednotlivým částem zvlášť.
Renovace nábytku od A až do Z
Vzhledem k tomu, že se nejčastěji jedná o dřevěné výrobky, pojďme se věnovat jejich renovaci. Základem všeho je odstranění starých povrchových nátěrů. K tomu můžete využít buď chemii nebo ještě lépe, sáhnete po škrabce a nátěr pracně odstraníte. Využít můžete také opalovací pistoli.
Pokud narazíte na různé rýhy, promáčkliny nebo díry po červotočích, rozhodně se jimi moc nezabývejte. Vždyť právě tyto prvky dávají nábytku určitý nádech historie. Když budete chtít některé výraznější vady přece jenom odstranit, lze k tomu použít různých laků a tmelů.
Vyměnit můžete i některé spojovací prvky v podobě šroubů nebo úhelníků, jejichž pevnost už není vlivem času na tak dobré úrovni.
Pusťte se do finálního nátěru
Jestliže se rozhodnete dát renovovanému nábytku novou barevnou tvář nebo alespoň jeho částem, pak myslete na jedno. Dřevo by mělo být patřičně zbroušené. Určitě z jeho povrchu setřete všechen nános prachu. Dále pak natírejte renovovaný nábytek důkladně naředěnou barvou. V ideálním případě natřete méně viditelný kus, abyste se přesvědčili o výsledné podobě po zaschnutí. Ve výsledku jednotlivé části smontujte a máte nový kousek do interiéru.