Home » Ostatní » Dřevo nebo pelety. Jaké topení je lepší?
Wood

Dřevo nebo pelety. Jaké topení je lepší?

Dřevo a pelety jsou čím dál více v kurzu. Do jisté míry má na to vliv vyšší cena plynu a elektřiny. Dřevo i pelety lze koupit za rozumné peníze, a tak se k výslednému teplu dopracujete levněji nežli s plynovým či elektrickým kotlem. V obou případech jde ekologické palivo. Každá z těchto variant má však své výhody a nevýhody. Jestliže stále váháte, zda vybrat dřevo nebo pelety, možná vám budou nápomocny následující řádky.

Co přináší topení dřevem?

Mezi největší benefity dřeva patří rozhodně jeho cenová dostupnost. Krb nebo krbovou vložku napojíte na komín v domě a můžete se pustit do vytápění prostor. Z pohledu vzhledu těchto topných zařízení se meze rozhodně nekladou. Nehledě na to, že pohled do rozpáleného krbu působí velice harmonickým dojmem.

Tohle všechno bude ale vykoupeno ručním zatápěním. Připravte se na to, že regulace tepla nepůjde tak rychle a snadno. Počítejte také s tím, že je třeba dřevo připravit, složit a po shoření odklidit z topeniště.

Jak je na tom topení peletami?

U pelet se domůžete automatické regulace výkonu, protože o vše se starají speciální kotle na pelety. U moderních zařízení máte k dispozici dokonce i programy vytápění. Spolehnout se můžete na automatické přitápění a použití větších zásobníků na pelety. V ten moment jde víceméně o automatický systém topení minimálně po určitou dobu.

S topným zařízením na pelety ovšem souvisí jeho vyšší pořizovací cena. Takový kotel potřebuje k provozu elektřinu, kdežto běžná krbová vložka nebo krbová kamna nikoliv. Výjimkou jsou pouze modely s výměníkem. Zároveň hrozí riziko, že bude zapotřebí úprava stávajícího komína, abyste k němu mohli připojit kotel na pelety.

Ať tak či onak, obě řešení jsou oproti jiným zdrojům tepla levnější. Záleží tedy na vašich osobních potřebách a preferencích. Dáte přednost dřevu nebo raději peletám?

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kopírování článků nebo dalších částí tohoto webu je bez souhlasu redakce zakázáno.