Home » Ostatní » LED žárovky se vyplatí. Vyberte si ty správné
Electricity

LED žárovky se vyplatí. Vyberte si ty správné

Staré žárovky v dnešní době nepoužívá snad nikdo. A není se čemu divit. Náklady jsou oproti LED žárovkám astronomické. Když například vyměníte klasickou žárovku 60 W za LED žárovku 12 W, vyjdou vás náklady na svícení asi na pětinu za celý rok. Teď si představte, že podobnou věc uděláte v celém svém době. Finanční úspora na sebe nenechá příliš dlouho čekat.

Na co se zaměřit při volbě LED žárovky?

Takovým pomyslným odrazovým můstkem při nákupu LED žárovky bude pochopitelně příkon, který je často přirovnáván k příkonu starých žárovek. Máte díky tomu alespoň orientační představu o tom, jakou žárovku vlastně nahrazujete. Jen tak mimochodem, životnost LED žárovek je oproti těm klasickým delší minimálně pětkrát.

Dále byste měli přihlížet k lumenům. Ty víceméně prozrazují, jak moc bude konkrétní LED žárovka svítit. Čím vyšší hodnota, tím více světla v daných prostorách. Nepodceňujte ani barvu osvětlení. Ten, kdo má rád spíše teplejší světlo musí volit mezi 2 700 až 500 K. Ideální denní bílá má hodnotu 4 500 až 6 000 K. Naopak, pokud chcete ryze studenou barvu světla, vybírejte LED žárovky s parametrem nad 6 500 K.

Pohlídejte i ty nejmenší detaily

Vzhledem k tomu, že investice do LED žárovky je větší než u té klasické, dávejte si pozor, ať nekoupíte špatnou žárovku. Podstatný je totiž typ závitu. Pro klasickou velkou žárovku je to označení E27, pro tu menší naopak E14. Výjimkou nejsou ani další značení. Kapitolou samou o sobě je ještě úhel vyzařování světla, což může být na některých místech celkem důležitý parametr. Typickým příkladem jsou žárovky lampiček a podhledů. Pro opravdu náročné fajnšmekry je tu ještě index podání barev.

Jestliže ve své domácnosti máte stále někde klasické žárovky, rozhodně je vyšroubujte a zbavte se jich. Obratem nakupte LED žárovky a schválně se na konci roku podívejte na vyúčtování ze elektřinu. Změna to bude zásadní.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kopírování článků nebo dalších částí tohoto webu je bez souhlasu redakce zakázáno.