Home » Ostatní » Rekonstrukce kuchyně krok za krokem
rekonstrukce kuchyne 1

Rekonstrukce kuchyně krok za krokem

Kuchyně jsou nejspíš nejčastěji renovovanou místností všech domácností a není se čemu divit. V tomto prostoru se rodiny scházejí během dne nejradši, protože jídlo nás sbližuje.

Z toho důvodu je potřeba mít doma kuchyň, ve které se každý člen domácnosti bude cítit pohodlně. Pokud se chystáte na rekonstrukci kuchyně a nevíte jak začít, připravili jsme tohoto průvodce právě pro vás.

Čeká vás velká práce, jak z hlediska nákladů, tak z hlediska rozsahu projektu. Než ale začnete bourat stěny a najímat dodavatele, je třeba zvážit několik důležitých věcí. Konkrétně stanovení vašeho rozpočtu, určení vaší ideální představy a jasný plán, jak rekonstrukce bude postupovat.

Stanovení rozpočtu

Při plánování nové kuchyně buďte realističtí, co se týče nákladů. Velké projekty mohou vyjít na opravdu hodně peněz a více času, než byl váš původní plán. Proto je dobré mít stanovený rozpočet a mít zajištěné dodatečné prostředky, pokud rozpočet překročíte. Dobrým pravidlem je přidat dalších 10 až 20 % na neplánované výdaje. Nechcete přece uprostřed projektu shánět další půjčku, nebo ještě hůře, skončit s nedokončenou kuchyní, protože vám došly peníze. Nezapomeňte zohlednit náklady na práci a materiál, stejně jako daně a případné náklady na dopravu nebo dodání. Tyto náklady se mohou velmi rychle nasčítat, proto je důležité je při sestavování rozpočtu zohlednit. Zvažte také, zda byste něco nezvládli v kuchyni provést sami. I převzetí jen několika úkolů na sebe vám může ušetřit značnou částku peněz.

Dejte na kvalitu

Vždy kupujte nejkvalitnější materiály, které si můžete dovolit. Při renovaci kuchyně chcete mít kvalitní a funkční předměty, a to jak pro vlastní potřebu, tak pro případný další prodej. Vybírejte tedy vysoce kvalitní nábytek, jako například jídelní sestavu pro dva, desky a také spotřebiče, které vydrží mnohem déle a během svého bydlení nebudete muset proces renovace již nikdy opakovat. Také buďte praktičtí a nekupujte zbytečné věci. Může vás lákat koupit nejrůznější luxusní vychytávky, ale je lepší zvolit spolehlivé základní věci, o kterých víte, že je využijete. Nezapomeňte, že s každým novým spotřebičem přichází o něco vyšší účet za energie. Také vám přibývají povinnosti spojené s údržbou a jejich údržba vyžaduje čas a peníze.

Plánování uspořádání kuchyně

Kuchyně musí být praktická a funkční více než kterákoli jiná místnost v domě. Zamyslete se nad tím, jak využíváte svou současnou kuchyň a určete si priority pro budoucí prostor. Co funguje a co ne? Pokud je to možné, využijte klasický pracovní trojúhelník. Rozmístěte dřez, lednici a sporák, aneb tři nejpoužívanější prvky, do trojúhelníku. Toto uspořádání je nejlepší, protože šetří zbytečné kroky. Před spotřebiči ponechte dostatečný prostor na podlaze, aby bylo možné otevřít dvířka a abyste před nimi mohli procházet. Dejte si pozor také na směr a velikost křídlových dveří spotřebičů, zejména u ledničky. Pokud plánujete mít ledničku u zdi, ujistěte se, že se dveře otevírají v opačném směru, jinak by stěna mohla zabránit úplnému otevření dveří. Ponechte dostatečný prostor pro plynulý chod. Jestliže chcete mít ve vaší nové kuchyni ostrůvek, měl by být mezi ním a kuchyňskou linkou prostor cca 1, 5 metru, aby se více lidí v kuchyni mohlo pohodlně pohybovat.

rekonstrukce kuchyne 2

Rady a tipy na závěr

Jako poslední vám můžeme poradit, abyste si domů pozvali designéra a probrali s ním všechny své představy a požadavky na renovaci kuchyně. Ten vám řekne přesněji, jaký typ kuchyně je pro váš prostor nejvhodnější. Při setkání se nezapomeňte držet svého plánu a nenechte se unést nadšením ani přemlouvat k věcem, které nechcete nebo nepotřebujete.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kopírování článků nebo dalších částí tohoto webu je bez souhlasu redakce zakázáno.