Home » Zahrada » Jak na podzemní zavlažovací systém vlastními silami?
1625 01

Jak na podzemní zavlažovací systém vlastními silami?

Pravidelná závlaha zahrady představuje pro každého majitele zahrady tu největší pracovní zátěž. Nošení těžkých konví není výhrou pro záda žádného zahradníka. Řešením tohoto problému je instalace automatického závlahového systému. Ten může být buď podzemní, nebo nadzemní. Ať již si zvolíte jednu nebo druhou variantu, můžete si být jisti, že ušetříte čas i peníze. Automatické zavlažování má totiž mnoho výhod.

Proč instalovat automatickou závlahu?

Automatický zavlažovací systém se postará o vaši zahradu v době, kdy si například vyrazíte na dovolenou anebo jednoduše nejste pár dní doma. Dobře nastavený závlahový systém vám přinese také výhody v podobě úspory vody. Vaše zahrada navíc bude zalita rovnoměrně přesně daným množstvím vody. Ušetříte také čas, který můžete věnovat něčemu, co děláte rádi. Jestliže si navíc instalujete podzemní závlahu, tedy takovou, která je zakopaná v zemi, nemusíte se obávat ani o to, že se zničí například při sekání trávy. Díky bezhlučnému provozu navíc závlahový systém nebude rušit sousedy ani vás ve spánku a můžete ho klidně pustit i přes noc. Konečně už nebudete muset manévrovat složitě po zahradě s neforemnou hadicí, která vám navíc může zničit čerstvě vzrostlé květiny.

Co je potřeba zajistit pro podzemní závlahový systém?

Především dostatečný zdroj vody. Chcete-li závlahový systém napojit na vodovodní řad, počítejte s tím, že by měl být schopen poskytnout průtok alespoň 20 l za minutu. Tlak vody by se měl pohybovat minimálně okolo 2 barů, optimálně okolo 3 barů. Průtok lze zjistit velice rychle pomocí stopek a pro zjištění tlaku připojte na vodovodní potrubí tlakoměr. Jestliže vaše napojení na vodu tyto parametry neposkytuje, zamyslete se nad instalací závlahového systému, jehož základem je nádrž s vodou, do které můžete jímat dešťovou vodu z okapu. V tomto případě počítejte ale také s přítomností čerpadla pro závlahy, které poskytne dostatečný tlak i průtok. Nádrž musí mít samozřejmě dost velký objem na to, aby zvládla alespoň jeden zavlažovací cyklus.

Podzemní potrubí vyžaduje kopání

S instalací podzemního potrubí je bohužel spojena nutnost kopání a vytvoření otvorů pro zavlažovací systém. Proto je potřeba si dopředu pečlivě rozmyslet, kam chcete potrubí uložit. Nezapomeňte, že součástí praktického zavlažovacího systému by měly být také časovací hodiny, které vám umožní používat jej bez nutnosti pravidelné obsluhy.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kopírování článků nebo dalších částí tohoto webu je bez souhlasu redakce zakázáno.