Home » Zahrada » Vybíráme zahradní sekačku: 3 užitečné tipy, se kterými zvolíte tu nejlepší
sekačka na trávu

Vybíráme zahradní sekačku: 3 užitečné tipy, se kterými zvolíte tu nejlepší

Chystáte se pořídit sekačku na trávu, ale nevyznáte se v nabídce prodejců? Připravili jsme pro vás článek se spoustou praktických informací, díky kterým budete mít jasno.

1. Berte v potaz velikost a členitost terénu

Zásadním vodítek pro výběr není stroj samotný, ale pozemek, o který se s jeho pomocí budete starat. Ne každá sekačka zvládne péči např. o okrasné trávníky, vysoká stébla či kopcovitý povrch. Přitom pravidelné sekání je podmínkou kvality a hustoty porostu. Obecná doporučení zní následovně.

  • Pro méně členité, menší a rovné povrchy se hodí elektrická rotační sekačka.
  • Do nerovného terénu se vydávejte nejlépe s benzinovou rotační sekačkou.
  • S údržbou anglického či golfového trávníku ideálně pomůže vřetenová sekačka na trávu.
  • Na nepravidelně sečené plochy, jakou jsou např. louky, kde traviny dorůstají do velkých výšek, se osvědčí bubnová sekačka.
  • Pro detailnější práci okolo cestiček, plotů, bazénů je vhodná strunová sekačka.

sekačka na trávu

2. Elektrický vs. benzinový motor

U většiny modelů se můžete rozhodnout, zda dáte přednost pohonu na elektřinu či benzin. Opět byste se měli řídit charakterem zahrady, případně zázemím. Samozřejmě nemá smysl pořizovat elektrický typ tam, kde není k dispozici zásuvka.

Obecně platí, že pozemek okolo cca 600 metrů čtverečných zvládnete opečovávat s elektrickým (včetně akumulátorových modelů). Na rozlehlejší místa zvolte benzinový druh, protože je obvykle výkonnější a nemusíte u něj řešit optimální délku přívodního kabelu.

strunová sekačka

3. Co umí jednotlivé druhy?

Rotační sekačka

Jde o univerzální variantu pro sekání trávy na běžných zahradách u domů a chalup. Má velmi snadné ovládání a je vhodná i pro ženy a starší osoby. Trávu zkracuje nůž, který se otáčí. Tím zajišťuje sekání jednotlivých stébel. Mějte ale na mysli, že tento způsob je pro zeleň mírně nešetrný, proto byste jí měli o to více péče věnovat prostřednictvím dalších možných metod, kam patří např. dodávání živin, pravidelná zálivka, hnojení atd.

Vřetenová sekačka

Zaručuje čistý řez a ve výsledku precizní nízký střih, kterého byste jinak dosáhli jen pečlivou prací s nůžkami. Ocení ji především majitelé zahrad, kteří se chtějí chlubit ukázkovým zeleným kobercem. Musíme však podotknout, že není vhodná na vyšší trávu.

Bubnová sekačka

Tento typ funguje na podobném principu jako rotační sekačka. Oproti té má však nože umístěné v bubnu pohybujícím se nízko nad zemí. Prostor kolem tohoto bubnu je otevřený, což je důvod, proč se tento model dokáže postarat i o trávu vyššího vzrůstu. Velkou předností je schopnost výborně kopírovat terén.

Strunová sekačka

Jako jediná nedisponuje kolečky. Při sečení ji tak budete držet v ruce, což vám umožní obratnou a přesnou manipulaci. Jednoduše se tak dostanete i na špatně přístupná místa. Stejně snadno s ní zařídíte i konečné úpravy trávníků.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kopírování článků nebo dalších částí tohoto webu je bez souhlasu redakce zakázáno.