Finská sauna
Existuje mnoho typů saun. Každá z nich má své vlastní vlastnosti, výhody a nevýhody. Poté, co se o nich dozvíte víc, můžete si pro sebe vybrat nejlepší volbu. Historie finské sauny má více než dva tisíce let, během níž se návrh původní sauny lehce změnil. Sauna ale zůstala stále oblíbeným odpočinkovým místem.
Co nám sauna může nabídnout
Jak už bylo řečeno, sauny byly známé již v dávné minulosti. Později se sauny staly plnohodnotnými samostatnými budovami. V mnoha směrech spíše připomínají sruby s kamny a lavicemi uvnitř. Moderní finské sauny jsou kombinací tradičních suchých římských lázní a vlhké ruské venkovské lázně. Samostatné sauny jsou postaveny jako staré sruby nebo zahradní domky výhradně ze dřeva. Finská sauna je jedna z nejpopulárnějších. Její princip spočívá ve střídání horké páry a studené vody. V klasické finské sauně je teplota vzduchu asi 100-120 stupňů a teplota vody je asi 40. Vlhkost je asi 20 procent. Tento poměr teploty a vlhkosti vede ke zvýšenému pocení. Můžeme také přidat i jedno finské přísloví, které saunu doprovází a není vůbec náhodná: Hněv a nenávist se v sauně spálí. Potěšení, které návštěvník dostane, když se zahřeje z horké páry a ochladí skokem do skutečného sněhu nebo studeného bazénu, je prostě nezapomenutelný. A člověk rázem zapomene na všechny zloby a neduhy.
Sauna a její pozitivum pro naše tělo
Pravidelnou návštěvou sauny můžeme svému tělu dopřát nejen dokonalý odpočinek a prokrvení cév, ale také posílení imunitního systému. Mechanický proces vytápění ve finské lázni je jako v ruské parní lázni, ale rozdíl je v tom, že pod vlivem suchého tepla se pot potahem okamžitě odpaří z kůže a brání tělu před přehřátím. Terapeutický účinek sauny je maximálně díky aktivaci tohoto procesu termoregulace v těle s intenzivním působením potních žláz. Díky dostatečnému pocení je z těla vyplaveno mnoho škodlivých látek, ale zároveň je třeba dodržovat pitný režim.
Kvalitní materiál
Sauna se staví z velice kvalitních dřevin, které dobře snášejí horký a vlhký vzduch. Dřevo je vynikajícím stavebním materiálem, který je po staletí stále hojně využíván. Každá sauna je vždy takovým malým originálem, její stavba je individuální, protože každý chce něco jiného. Jako nejlepší možnost se nabízí cedrové nebo borovicové dřevo, ale můžeme mít saunu z lípy nebo osiky, i klasický smrk nebo severská jedle nejsou k zahození. Řešení je spousta. Také musíme konstatovat, že dřevo je přírodní materiál, který krásně voní a jeho tepelně izolační vlastnosti jsou pro saunu jako dělané.
Vlastními silami nebo s profesionály
Také se zde nabízejí dvě možnosti. Buď si saunu postavíme sami a podle našich představ nebo si na tuto práci pozveme odborníky. Co je pro nás přijatelnější musíme zvážit sami. Co se týká realizace vlastními silami, musíme si uvědomit, že to není za pět minut, a že nás to bude stát nemalé úsilí. Měli bychom vědět, že nedostatečně zaizolovaná sauna nám ve finále vlastně k ničemu nebude, protože se jednak bude špatně vytápět a za druhé nám veškeré teplo bude unikat jednoduše ven. Jako dobrou izolaci dnes stavební technici používají čedičovou vatu, která je navíc ještě nehořlavá. V případě, že si na to objednáme firmu, můžeme si v klidu vypít kávu a probrat jen detaily. Profesionální pracovní týmy odborných firem mají mnohaleté zkušenosti a rádi se o ně podělí. Poradí nám rovněž s výběrem materiálu a vhodného prostoru pro saunu. Žádnou výjimkou nejsou ani sauny, které mají atypický tvar. Možností se nabízí mnoho a tak sauna na míru je přímo ideálním řešením do prostor našeho domu, kde chceme, aby byl využitý každý kout.