Proč je Raspberry Pi lepší řešení pro profesionální využití?
Raspberry Pi je malý, jednodeskový počítač vytvořený Raspberry Pi Foundation, jejíž hlavní sídlo se nachází ve Velké Británii. Jednodeskový minipočítač má velikost kreditní karty. Na desce se nachází výkonné součásti, které zajišťují vysoký výpočetní výkon a zaručují tak univerzální využití. Malý a zároveň velice výkonný minipočítač Raspberry Pi se uplatňuje nejen v robotice, ale také domácí automatice, systémech kontroly přístupu a monitorování a v chytrých domácnostech. Proč se oblíbená malina používá k profesionálnímu využití?
Základní informace o Raspberry Pi
Minipočítač Raspberry Pi se vyznačuje univerzálním využitím. Skvěle se hodí ke studiu elektroniky a programování. Zařízení lze programovat s pomocí nejoblíbenějších jazyků, včetně Java, Python, Scratch, C++ a dalších. K práci s Raspberry Pi potřebujeme monitor, klávesnici a myš. Navíc lze k zařízení připojit např. reproduktory a kameru. Oblíbená malina podporuje několik operačních systémů, včetně Raspbianu, který je založen na Linuxu, Androidu, Windows 10 IoT a Ubuntu. Minipočítač se nabízí v několika verzích, které se mezi sebou liší např. technickými parametry (výpočetním výkonem), počtem a druhem komunikačních rozhraní a rozměry. Znamená to, že je vhodný jak pro začínající, tak zkušené elektrotechniky a kutily.
Raspberry Pi – profesionální využití minipočítače
Z čeho plyne tak vysoká obliba jednodeskových minipočítačů Raspberry Pi v profesionálním využití? Především z dříve zmíněné vysoké výkonnosti. I přes malé rozměry může být zařízení s logem maliny úspěšně použito pro náročné projekty, které jsou spojeny např. s nutností zpracovávat data. Kromě toho se vysoký výpočetní výkon minipočítače dokonale osvědčí u projektů spojených např. s umělou inteligencí.
Jednodeskové počítače určené k profesionálnímu využití musí být vybaveny velkou operační pamětí RAM, čímž zajišťují maximálně krátké přístupové časy. Raspberry Pi 4B má v nejvýkonnější variantě zabudováno až 8 GB rychlé paměti RAM LPDDR 4. V kombinaci s procesorem s taktováním 1,5 GHz zaručuje výkonný a stabilní chod dokonce i během vysoké zátěže.
Profesionální využití Raspberry Pi
Jednodeskový minipočítač Raspberry Pi se také využívá pro profesionální účely např. s ohledem na jeho rozšiřovatelnost. Zabudovaná komunikační rozhraní umožňují jak kabelové, tak bezdrátové připojení zařízení a příslušenství různého druhu. Na desce Raspberry Pi najdete např. rozhraní HDMI, USB, Ethernet a také Wi-Fi modul. Díky nim se zařízení skvěle hodí pro profesionální projekty vyžadující stabilní obsluhu vysoce kvalitního obrazu a zvuku.
Dalšími přednostmi minipočítače s logem maliny jsou nástavce HAT (dostupné v nabídce Botland), tedy kompatibilní rozšíření. Díky nim získává Raspberry Pi nové funkce nebo komunikační rozhraní, což v praxi znamená širší využití minipočítače. Dostupné jsou nástavce v podobě ovladačů motorů a servopohonů, nástavce s displeji, napájecí, komunikační modely a nástavce s čidly, expandéry vyvedení a mnohé další.
Čím ještě se vyznačuje minipočítač Raspberry Pi?
Díky jakým dalším vlastnostem se jednodeskový minipočítač Raspberry Pi používá pro profesionální účely? Především díky poměrně snadnému programování v mnoha jazycích. V praxi to znamená, že je zařízení dostupné pro prakticky všechny programátory s různým stupněm pokročilosti. Univerzálnost Raspberry Pi plyne nejen z malých rozměrů a vysokého výpočetního výkonu, ale také z podpory různých operačních systémů.
Za připomenutí stojí, že minipočítač s logem maliny se už dočkal mnoha padělků, jejichž kvalita, stabilita a bezpečnost provozu se dají jen těžko stanovit. Nejlepší volbu představuje oficiální distributor Raspberry Pi, který zaručuje 100% originalitu všech zařízení a příslušenství.