Družstevní byt vs. byt v osobním vlastnictví
Název tohoto článku přináší mnohým čtenářům řadu nejrůznějších otázek. Co je lepší a jaké výhody skrývají obě řešení? U osobního vlastnictví asi není třeba zdlouhavě vysvětlovat majetkový vztah. Jste plnohodnotným vlastníkem dané bytové jednotky. U družstevního bydlení je to trochu jinak. Nestáváte se majitelem, ale pouze členem družstva s možností budoucího odkupu bytu.
Výhody a nevýhody osobního vlastnictví
Pojďme si ale posvítit na přednosti a zápory obou řešení. Nejprve začnete u bytu v osobním vlastnictví, s nímž díky danému majetkovému vztahu můžete libovolně nakládat. Nehradíte žádné nájemné a peníze investované do bytu vlastně vkládáte do svého. Nemusíte se kohokoliv ptát na plánované rekonstrukce a takový byt zároveň lze použít jako zástavu.
Musíte se však připravit na to, že s nákupem bytu souvisí potřeba dostatečného množství finančních prostředků. V budoucnu vás pak nemine platba daně z nemovitosti. Vzhledem k tomu, že jde vlastníkem, odpovídáte za jakékoliv škody zapříčiněné tímto vlastnictvím.
Klady a zápory družstevního bydlení
Družstevní byt není spojen s tak vysokou vstupní investicí. Navíc financovat ho můžete i prostřednictvím nejrůznějších půjček na družstevní byty, popřípadě ze stavebního spoření. Mezi výhody patří určitě rychlejší nabytí družstevních práv a ona možnost v budoucnu uhradit anuitu a dopracovat se k převodu bytu.
Na druhou stranu, vzhlede k tomu, že máte pouze družstevní práva, nemůžete si příliš vyskakovat. To platí hlavně v případě stavební úprav. Omezená je také možnost čerpat hypotéční úvěry. Pokud se rozhodnete takový byt pronajmout, jde to pouze se souhlasem bytového družstva.
No tak rozhodněte sami podle svých vlastních potřeb, co je pro vás výhodnější. Dáte přednost bytu v osobním vlastnictví nebo vsadíte na družstevní bydlení. To má v Čechách tradici více jak dvě stovky let.