Betonové stavby – jaké jsou jejich výhody a nevýhody?
Stavět lze v dnešní době z mnoha materiálů. Někdo dá přednost dřevu, jiný vsadí na cihly. A ti další mohou uvažovat o betonových konstrukcích. Právě ty zažívají v poslední době moderního stavitelství určitý boom. Je pravdou, že tento materiál má jisté klady a zápory, o nichž byste měli vědět, než se pustíte do jakékoliv výstavby.
Výhody betonových konstrukcí
Nejprve si pojďme představit klady, kterými se pyšní betonové stavby. Asi nikdo nebude polemizovat o tom, že beton se prezentuje maximální pevností. Díky tomu lze tvořit prvky atypické a neobvyklé. Zároveň se můžete spolehnout na celkovou odolnost proti mechanickému poškození. S tím do jisté míry souvisí i celková trvanlivost. Betonové stavby zde stojí desítky let a jsou stále, jako nové.
Pokud bychom měli být ve výčtu výhod betonových konstrukcí co možná nejkomplexnější, pak se nabízí další příjemné vlastnosti. Patří mezi ně ohnivzdornost do poměrně vysokých teplot v řádu stovek stupňů celsia. Beton je zároveň materiálem velice tvárným a také hospodárným. Jeho použití je tak praktické v rámci mnoha staveb nejrůznějšího typu.
Nevýhody betonových konstrukcí
Jako ve všech oblastech, i zde platí, že beton skrývá jistá negativa. Když se nad ním trochu více zamyslíte, bude to určitě hmotnost. Je těžký, takže některé stavební prvky z něj vyrobené jsou celkem limitující. Jaké například stropy ve vyšších patrech a podobně. Jeho tepelná vodivost a zvuková izolace nepatří k těm nejlepším, takže pokud tyto vlastnosti chcete eliminovat, přemýšlejte o tom dopředu.
Za nevýhodu betonu lze považovat i objemové změny, které mohou být v některých případech spíše na obtíž. Pokud se navíc pustíte do rekonstrukce stavby zhotovené z betonu, půjde o poměrně náročnou práci. A to nejenom z pohledu fyzické námahy, ale také celkové finanční nákladnosti. Každý si tak musí srovnat klady a zápory betonu a teprve pak se rozhodnout, zda je pro něj tou vhodnou volbou.