Home » Ostatní » Betonové stavby – jaké jsou jejich výhody a nevýhody?
concrete 1601726248

Betonové stavby – jaké jsou jejich výhody a nevýhody?

Stavět lze v dnešní době z mnoha materiálů. Někdo dá přednost dřevu, jiný vsadí na cihly. A ti další mohou uvažovat o betonových konstrukcích. Právě ty zažívají v poslední době moderního stavitelství určitý boom. Je pravdou, že tento materiál má jisté klady a zápory, o nichž byste měli vědět, než se pustíte do jakékoliv výstavby.

Výhody betonových konstrukcí

Nejprve si pojďme představit klady, kterými se pyšní betonové stavby. Asi nikdo nebude polemizovat o tom, že beton se prezentuje maximální pevností. Díky tomu lze tvořit prvky atypické a neobvyklé. Zároveň se můžete spolehnout na celkovou odolnost proti mechanickému poškození. S tím do jisté míry souvisí i celková trvanlivost. Betonové stavby zde stojí desítky let a jsou stále, jako nové.

concrete 1601726248

Pokud bychom měli být ve výčtu výhod betonových konstrukcí co možná nejkomplexnější, pak se nabízí další příjemné vlastnosti. Patří mezi ně ohnivzdornost do poměrně vysokých teplot v řádu stovek stupňů celsia. Beton je zároveň materiálem velice tvárným a také hospodárným. Jeho použití je tak praktické v rámci mnoha staveb nejrůznějšího typu.

Nevýhody betonových konstrukcí

Jako ve všech oblastech, i zde platí, že beton skrývá jistá negativa. Když se nad ním trochu více zamyslíte, bude to určitě hmotnost. Je těžký, takže některé stavební prvky z něj vyrobené jsou celkem limitující. Jaké například stropy ve vyšších patrech a podobně. Jeho tepelná vodivost a zvuková izolace nepatří k těm nejlepším, takže pokud tyto vlastnosti chcete eliminovat, přemýšlejte o tom dopředu.

Za nevýhodu betonu lze považovat i objemové změny, které mohou být v některých případech spíše na obtíž. Pokud se navíc pustíte do rekonstrukce stavby zhotovené z betonu, půjde o poměrně náročnou práci. A to nejenom z pohledu fyzické námahy, ale také celkové finanční nákladnosti. Každý si tak musí srovnat klady a zápory betonu a teprve pak se rozhodnout, zda je pro něj tou vhodnou volbou.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kopírování článků nebo dalších částí tohoto webu je bez souhlasu redakce zakázáno.