Home » Ostatní » Proč se vyplatí k potisku zapojit UV?

Proč se vyplatí k potisku zapojit UV?

Velké tiskové stroje mohou během několika minut potisknout i stovky výrobků od tradičních propisek až po sportovní výbavu, trička nebo elektroniku. Tu pravou rychlost a prvotřídní kvalitu ale dodává procesu až UV technika. Z minut totiž dokáže udělat pouhé vteřiny.

V praxi se můžeme setkat se dvěma pojmy, které jsou ale běžně zaměnitelné — UV sušení a UV vytvrzování. Ať už budeme používat kterýkoliv z nich, důležitá je funkce, která se neliší. Výrazně rychlejší zasychání barev a laků na potisknutých předmětech.

Zatímco za metodami potisku stojí celá staletí historického vývoje, technologie s ultrafialovým zářením se do oboru zapojila teprve během 60. let minulého století. Její uvedení znamenalo značný posun a to nejen tiskového odvětví. Díky UV došlo k zefektivnění celého procesu, což se projevilo výrazně především při rozsáhlé průmyslové výrobě. Záření z UV lamp totiž umožnilo snížit rychlost zasychání barev z minut na pouhé sekundy. Stejně tak ale došlo i k úbytku chybných výrobků, které se během pomalejšího zasychání poškodily např. vlivem usazování prachu a jiných částic.

Přes most, nebo do tunelu?

Podobně jako se můžeme setkat se dvěma způsoby označení, máme i dva hlavní typy zařízení, které s UV vytvrzováním pracují. V tomto případě se ale v jednom faktoru zásadně liší. Zatímco tzv. UV mosty představují spíše menší jednotky, které se instalují na už existující tiskové dopravníky nebo přímo na tiskové stroje, UV tunely jsou komplexní a samostatná zařízení.

„Proces, díky kterému dochází k rychlejšímu vytvrzování barev nebo laků, je založený na fotochemické reakci. Spouští ji právě UV záření,“ dodává k postupu Jan Trusina ze společnosti C5, která UV tunely a další tiskovou techniku do Česka dodává.

Zapojení UV techniky má vedle vyšší rychlosti i další opodstatnění. Dříve užívané konvenční metody pro plynulejší průběh totiž pracovaly s rozpouštědlem, jehož odpařování častokrát vedlo k tvorbě škodlivých a nebezpečných látek. V tomto ohledu je UV technologie k životnímu prostřední podstatně šetrnější a redukuje tak mj. odpad, který nevzniká jako u předchozího postupu.

Není to jen o strojích

„Hlavním parametrem, který ovlivňuje kvalitu vytvrzování, jsou UV lampy a intenzita záření, které poskytují,“ vysvětluje Trusina. Kvalitní komponenty jsou pro spolehlivý chod sušících jednotek zásadní. Vedle UV lamp jde také o další technologie jako jsou kazetové systémy, osvitové jednotky nebo měřící přístroje, které pomáhají zjistit aktuální stav a stáří lamp.

Výběr takových komponentů je důležité konzultovat vždy s osvědčeným výrobcem nebo dodavatelem, který pomůže s volbou i správným nastavením jednotlivých součástí i celých strojů. Stejně jako existují různé varianty strojů, se totiž liší i výkon lamp a dalších zařízení, které do procesu vstupují a právě na jejich vzájemné souhře stojí kvalita výsledku sušícího procesu.

Více se o UV technologii a jejím zapojení v průmyslovém potisku dozvíte na stránce www.c5.cz.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kopírování článků nebo dalších částí tohoto webu je bez souhlasu redakce zakázáno.