Dalekohledy, které využijete nejenom ve dnes, ale i v noci
S klasickými dalekohledy se setkal bezpochyby každý z vás. Jde o praktický pozorovací nástroj, s pomocí něhož budete mít svět doslova na dosah ruky. Dalekohledy své primární užití nachází především ve dne. Sledovat s nimi můžete sportovní utkání, vzdálené památky, zvířata, lidi a spoustu ostatních věcí. Meze se v tomto směru rozhodně nekladou.
Přispívá k tomu také fakt, že při nákupu dalekohledu máte rozhodně na výběr. Volit můžete model podle zvětšení a průměru objektivů. Právě na základě těchto údajů vznikají jejich označení – 10×42, 12×50, 8×56 a podobně. Setkat se můžete s nejrůznějšími typy dalekohledů. Od těch dětských, přes kapesní, až po myslivecké, turistické a astronomické.
Můžete s dalekohledem vidět v noci?
Nyní už se dostáváme k otázce, jaký zvolit dalekohled, abyste s ním mohli pozorovat vše kolem sebe také za tmy. Odpověď bude celkem jednoznačná. Investovat nesmíte do klasického dalekohledu. Vaším cílem se stane noční vidění. Právě to funguje na principu zbytkového světla a umožní vám noční pozorování.
Tento sortiment se v posledních letech stal poměrně dostupný, takže na své si přijdou nejenom myslivci, ale také běžní pozorovatelé. Volit můžete noční vidění generace I +, noční vidění generace II + a digitální noční vidění. Tato technologie však není tím jediným, s čím můžete vidět v noci.
Termovize jako alternativa pro noční vidění
Další využívanou technologií je termovize. Ta funguje trochu jinak než noční vidění. Hlavní roli zde nehraje zbytkové světlo nýbrž infračervené záření. Díky tomu uvidíte kolem všechno živé, ať už budou zvířata skryta za keřem či nikoliv. Termovize také skvěle funguje za zhoršených povětrnostních podmínek, jakými jsou sníh, déšť nebo mlha.
Jak můžete vidět, existují i alternativní typy „dalekohledů“, které využijete v noci. Musíte pouze zainvestovat do té správné technologie.