Příběh petrolejových svítidel: kdy a kde se zrodila?
Petrolejové lustry a lampy zná pravděpodobně každý. Ne každý ovšem ví, na jakém přesném principu fungují a z čeho všeho se skládají.
Co přesně je petrolejové svítidlo?
Petrolejová svítidla se označují také jako petrolejky. Jedná se přitom o jednoduchý zdroj světla, který funguje na principu hoření petroleje. V petrolejovém palivu se nachází chemická energie, která se právě hořením uvolňuje a přeměňuje se na tepelnou a světelnou energii.
Petrolejové lampy jako takové přitom postupem času prošly určitým vývojem. Za samotného vynálezce je považován polský chemik Ignacy Łukasiewicz. Jistý Belae ale například v roce 1837 zkonstruoval petrolejovou lampu bez knotu, ovšem s dmychadlem.
Z čeho všeho se petrolejová lampa skládá?
Petrolejové lampy se v minulosti mírně lišily. Obecně se však dá říct, že se petrolejová lampa skládá z nádrže na petrolej, skleněného cylindru, knotu a dalších ochranných nebo okrasných částí.
Při používání petrolejových lamp je potřeba dávat si pozor především na průvan. Vzhledem k tomu je vhodné petrolejové lampy používat spíše v místnostech, jelikož právě ve větru může plamen mírně kolísat.
Petrolejové lampy se používaly v dolech
Před tím, než světlo světa spatřily petrolejové lampy, se využívaly olejové lampy. Ty se skládaly z nádobky s olejem a knotu a znaly je všechny starověké civilizace.
Petrolejová svítidla lze přitom právem považovat za bezprostředního předchůdce elektrického svítidla. V minulosti se přitom velmi často používala k osvětlování dolů v tehdejší rakouské Haliči. Zároveň je někteří lidé i v současné době používají na svých chatách, chalupách či zahradách.
Více informací ze světa starožitných svítidel najdete na www.starozitnasvitidla.cz.